Bakıcılar Ne Kadar Maaş Alıyor?

Bakıcılar ne kadar maaş alıyor? konusuna girmeden önce bakıcılık ile ilgili bilgileri sizinle paylaşalım, son zamanlarda çok fazla ihtiyaç duyulan bir meslek dalı olmaktadır. Çalışan anne, babalar, bebek ve çocukları için, ya da yaşlı ve bakıma muhtaç kişilere refakat eden ve onların ihtiyaçları ile ilgilenen bakıcılar bulunmaktadır.

2017 ve 2018 yılında bakıcı arama sitelerindeki verilen ilanlara da göz attığımızda bu sektörde ciddi bir talep olduğu görülmektedir. İş arayan ve bakıcılık yapmak isteyen bayanların en çok merak ettikleri konuların başında ise bakıcılar ne kadar maaş alıyor? konusu gelmektedir.

Bu konuda net bir ücret söylemek oldukça zordur. Çünkü işverenin aradığı özelliklere ve şehirlere göre bakıcı ücretleri değişebiliyor. Özellikle bakıcının yatılı olup olmadığı, uyruğu, eğitimi ve çalışma saatlerine göre ücrette farklılıklar oluyor. Örnek olarak eğitimli ve yabancı dile sahip bir bakıcı 3 bin Tl ve üzeri maaş alabiliyor.

 

Bakıcı Nasıl Olunur? Bakıcı olmak için Aranan Şartlar Nelerdir?

Bakıcı olarak çalışmak isteyen kişilerin öncelikle bakıcılıkla ilgili iş ilanları sitelerine girip üye olmaları mantıklı olur. Bu sitelerde oluşturdukları profil sayfalarında bakıcılık ile ilgili deneyimlerinden ve ücret beklentilerinden bahsedebilirler. Bakıcı arayan kişiler veya danışmanlık firmaları bu siteler üzerinden sizlerle irtibata geçerek, bakıcılık için sizinle görüşeceklerdir.

Türkiye’de farklı alanlarda bakıcılık hizmetleri yapılmaktadır. Bebek bakıcılığı, hasta bakıcılığı, çocuk bakıcılığı, yaşlıya bakmak, çiftliğe bakacak aileler gibi konularda birçok ilan görmekteyiz. Okula giden çocukları olan aileler, dadı görevi yapacak bakıcılarda eğitim seviyesine bakmaktadırlar. Ayrıca zaman zaman yatılı olarak da bakıcı aranmaktadır. Bakıcılıkla ilgili tüm iş ilanlarında en çok göze çarpan nokta ise, bakıcıların iletişim konusunda başarılı ve güler yüzlü olmalarının istenmesidir. Evleri için bakıcı arayışında olan kişiler, güven konusunda  rahat olmak için sizde daha önce çalıştığınız yerleri, yani referanslarınızı da öğrenmek isterler.

Çocuk gelişimi alanında eğitim almış bayanlar, bebek bakıcılığı konusunda rahatça iş bulabilmektedir. Kreş ya da huzurevi gibi kurumlarda çalışacak hastabakıcı personele kalacak yer de verilebilmektedir. Bakıcı ücretleri şehirden şehre, yapılacak işe ve kaç saat çalışılacağına göre farklılık göstermektedir. Yarı zamanlı çalışanlar olduğu gibi tam zamanlı çalışanlar da olabilmektedir.

Bebek ve Çocuk Bakıcılarının Görevleri Nelerdir?

  • Altı kirlendiğinde bebeklerin bezini değiştirir, tuvalet alışkanlığı kazanması için yardımcı olur.
  • Yemek yaparak çocukların yemeklerini yemesini sağlar.
  • Ödevlerine yardımcı olur.
  • Çocuklar kusa gidecekse, kursa gidip gelmelerini sağlar.
  • Çocuklarla eğlenceli ve eğitici oyunlar oynar.
  • Çocukların televizyon ve internette fazla zaman harcamalarını önler.
  • Dişlerini fırçalamaları, kitap okumaları ve yatmadan önce pijamalarını giymelerinde yardımcı olur.

Hasta Bakıcı Ne İş Yapar?

Hasta bakıcı, diğer bakıcılıklardan farklı bir iş alanıdır. Hastalığı veya rahatsızlığı olan kişilere, doktorların önerileri doğrultusunda gereken bakım ve hizmetleri sağlarlar.
Hasta bakıcıları, devlet sektöründe çalışabildikleri gibi, özel olarak da çalışabilirler. Hastanın yatakta rahat yatmasını, ilaçlarını düzgün almasını, kişisel temizliğinde ve ihtiyaçlarını görebilmesinde yardımcı olurlar. Özel sektörde çalışacak hasta bakıcıların yatılı olarak çalışmaları da istenebilmektedir. Resmi kurumlarda çalışan hasta bakıcıları, huzur evlerinde, hasta bakım merkezlerinde, fizik tedavi merkezlerinde ve diğer sağlık kurumlarında ve kuruluşlarında çalışırlar.

2018 Bakıcı Maaşları Ne Kadar Olacak?

Bir bakıcı arama sitesi, bakıcı arayanların verdiği ücretlerin genel ortalamasını paylaştı. Bu verilere bakacak olursak, en yüksek bakıcı maaşlarının İstanbul’da olduğunu görüyoruz. Aşağıdaki tabloda ortalama bakıcı maaşlarının illere göre dağılımı verilmiştir.

Şehir Ücret
İstanbul 1.800
İzmir 1.550
Ankara 1.400
Antalya 1.450
Tekirdağ 1.100
Balıkesir 1.100
Samsun 950

Eğitimli ve yabancı bakıcıların ücretleri biraz daha fazla olabiliyor. Özellikle yabancı bakıcılar daha çok yatılı işleri tercih ediyor. Böylece bakıcı için ayrı bir oda ihtiyacı ortaya çıkıyor. Fakat ne kadar durum böyle olsa da ülkemizde oldukça fazla yabancı bakıcı bulunuyor.

Ülkemizde yarı zamanlı bakıcılık hizmeti sayesinde birçok bayan ve üniversiteli iş hayatına başlayabiliyor. Ücretleri ise çalışma saatine göre değişkenlik gösteriyor. Ortalama bir saatin 25 TL olduğu varsayalım, bir bakıcı 10 saatte 250 TL ücret alabiliyor. Yol ve diğer masraflarında işveren tarafından karşılandığını düşünürsek ücret oldukça iyi gözüküyor.

cocuk-bakicisi

Fakat yazımızın başında da belirttiğimiz gibi ücretler tahminidir. Daha birçok özelliğe ve niteliğe göre maaşlarda değişiklik gösterilebiliyor. Bunun için bakıcı arama sitelerine bakarak daha net bir ücret konusunda fikir alabilirsiniz. Günümüzde aktif olarak kullanılan güvenilir bakıcı bulma siteleri bulunmaktadır. Bu sitelerde özgeçmiş oluşturmakla birlikte bakıcı ilanlarına göz atabilir ve aranan şartları inceleyebilirsiniz. Böylece bakıcı arayan ile birebir görüşebilir ve bilgi alabilirsiniz.

Bu konudaki yazımız sona ermiştir. Paylaşım hakkında soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum alanından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir