Doğum Yapan Anneye Ayda 823 Lira Devlet Katkısı

Doğum yapan anneler için yeni bir müjdeli haber geldi. Annelerin yarım gün çalışıp tam maaş almaları halinde devlet katkısı 823 lira olacak. İstenirse anne veya babadan herhangi biri çocuk okula başlayana kadar yarım gün çalışabilecek. Açıklamanın diğer detayları ise aşağıdaki gibi…

Doğum Yapan Anneye Devlet Katkısı

Torba yasa kapsamında yürürlüğe giren ve çıkarılan yönetmelik ile detayları belli olan yarım gün mesaide devlet katkısı ayda 823 TL‘yi bulacak. Çıkarılan yasaya göre bayanlar doğum yaptıkları zaman analık izni sonrasında birinci doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay ve sonraki doğumlarda ise 6 ay süre ile yarım gün çalışıp tam maaş ücreti alabilecek. Bu süre engelli çocuğu olanlarda 12 ay olarak uygulanacak. Ayrıca bu izin hakkından 3 yaşına kadar evlatlık edinenler de faydalanabilecek.

Bu hak aynı şekilde işçi annelere de tanındı. (Özel sektörde çalışanlar) Bu hükümlerden faydalanacaklar süt izninden yararlanamayacak.

Bayan istediği halde haftalık çalışma süresi olan 45 saati ikiye bölebilecek. Bunu her gün kullanabileceği gibi haftanın belirli günleri de çalışabilecek. Özetle 3 gün izin yaparak, 3 gün çalışabilecek. Bunun kararını ise kurumlar verecek.

dogum-yapan-anneye-mujdeAnne ve babadan herhangi biri çocuk okula gidene kadar yarım gün çalışabilecek. Yeni doğum yapmış olan çalışan annenin devlet tarafından kendisine verilen izinlerin bitmesinden sonra çocuk ilköğretim çağına gelinceye kadar çalışan anne ve babadan sadece biri işvereninden kısmi süreli çalışabilecek.

Doğum Yapan Anneye Ayda 823 Lira

 Yarı zamanlı çalışan bir işçi annenin maaş hesabı
Normal Maaşı 2.500 Lira
Yarı Zamanlı Maaşı 1.250 Lira
Devlet Tarafından Ödenecek Ücret 823 Lira 50 Kuruş


 

 Yarı zamanlı çalışan bir işçi annenin maaş hesabı (Asgari Ücret)
Normal Maaşı (1 Çocuk) 1.344 Lira 22 Kuruş (Agi ile beraber)
Yarı Zamanlı Maaşı 694 Lira 45 Kuruş (Agi ile beraber)
Devlet Tarafından Ödenecek Ücret 823 Lira 50 Kuruş

Bayan İşçi için Şartlar

  • Son 3 yıl içerisinde en az 600 gün priminin yatmış olması,
  • Haftalık çalışma saatinin yarısı kadar fiilen çalışmış olması,
  • Annelik izninin bitiminden sonra 30 gün içerisinde kuruma başvuruda bulunmak.

Paylaşım hakkında soru, öneri ve düşüncelerinizi yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Daha fazlası için bizi takipte kalın!

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir