Hangi Hobiler Sizi Bir Adım Öne Çıkartır ?

Hazırladığımız CV’lerde hepimiz hobilerimize detaylı şekilde yer veririz. Burada yapmak istediğimiz asıl şey ise, firmalara sosyal insanlar olduğumuzu ve hobilerimize vakit ayırdığımızı anlatmaktır. Bundan dolayı yapmasak bile birçok aktiviteyi ve sporu yapıyormuşuz gibi yazarız. Aslında yalanlarla dolu bir CV hazırlamak, firma başvurularında yapacağınız büyük yanlışlardandır. İleride ortaya çıkabilecek ve sizleri zor durumda bırakacak şekilde kendinizi anlatmanız hatalı bir karar olacaktır. Bunun yerine gerçek kişiliğinizi, becerilerinizi, hobilerinizi ve yeteneklerinizi CV’nizde ortaya koymalısınız. CV hazırlamadan evvel de bir CV ön yazısı ile işe giriş aşamasında avantaj elde edebilirsiniz. Özgeçmiş hazırlarken ortaya koyacağınız hobileriniz, işverenler açısından oldukça önemlidir. Bundan dolayı hangi hobilerin sizleri CV’nizde öne çıkaracağını açıklayalım.

Seyahat Etmek

Seyahat etmek, sizi öne çıkaracak hobilerden bir tanesidir. Sebebi ise, seyahat eden insanlar dünya ve ülkeler hakkında bilgi sahibidirler. Yani, seyahate çıkmayan insanlara kıyasla dünya ve kültürler hakkında çok daha fazla bilgiye sahip olabilmektedirler. Elbette çok okuyan ya da çok araştıran insanlar da dünya ve ülkeler hakkında bilgi sahibi olabilirler. Ancak, seyahat ediyorsanız ve genel kültürünüz de bu doğrultuda gelişmişse CV’nize bu hobiyi yazmaktan çekinmeyin. Sizi işe alacak firmalar için dünyayı gezen bir insan olmanız ilgi çekici ve işe girmeniz açısından son derece faydalı olacaktır.

Kişisel Blog Sayfası Oluşturmak

Bir işe başvurmuşsanız ve karşınızdaki firma için olumlu izlenimler bırakan bir CV’ye sahipseniz, büyük ihtimalle o firmadaki işe alım görevlileri sizin adınızı internette aratarak daha detaylı bilgi sahibi olmaya çalışacaklardır. Bundan dolayı da kişisel ve kaliteli bir blog sayfanızın olması bu açıdan faydalı olacaktır. Yani, güzel bir Türkçe ile yazılmış kaliteli bir blog sayfanız karşınızdaki görevlileri etkileyecektir.

Spor Aktivitelerine Zaman Ayırmak

Aktif olarak yaptığınız sporlar varsa bunu CV’nize eklemekten çekinmeyin. Özellikle de herhangi bir takım sporu yapıyorsanız bu daha büyük avantaj demektir. Sebebi ise iş yerindeki takım çalışmasına daha uyumlu biri gibi izlenim verirsiniz. Yani yaptığınız sporları CV’nizde mutlaka bulundurun.

Sanat İle Uğraşmak

Sanatın herhangi bir dalıyla uğraşmak iş görüşmelerinde bir adım önde olmanızı sağlayabilir. Kendi üretiminiz olan sanat ürünleri dikkat çeker. Yani kısa film çekiyor olabilirsiniz, heykel yapıyor olabilirsiniz. Bunlar olumlu imaj oluşturur. Fotoğraf çekmek hobiniz olabilir, origami ile uğraşıyor olabilirsiniz, dans edebilirsiniz. Ne kadar sosyal olduğunuzu gören işveren ve IK uzmanı CV’nizi diğer adaylardan bir adım daha öne çıkaracaktır.

Sevdiğiniz ve gerçekten yaptığınız hobileri özgeçmişinize eklemeniz size her zaman sizlere değer katar. Asılsız hobiler, sizinle alakalı olmayan uğraşlar işverenin gözünde değerinizi azaltır. Bu nedenle herkesten farklı ve ayrıcalıklı hobiler belirlemelisiniz.

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir