Referans Nedir ? Referans Kontrolünde Hangi Sorular Sorulur ?

Referans tabiri, daha önce çalıştığınız kurumlarda yaptığınız görevler, başarılar ve size pozitif şekilde destek olabilecek şahıslar bütünüdür. Yani, bir firmaya başvuru yaptığınız zaman sizden referans olarak istediği şeyler yukarıda saydıklarımızdan herhangi biri olabilir. Eğer referansınız bir şahıs ise, genellikle bu şahısın imzalı bir mektubu yeni başlayacağınız firmaya referans mektubu olarak gönderilir. Ya da referansınız daha önceki çalıştığınız iş yerindeki başarılarınız ise, bunları da çeşitli belgelerle ya da yine eski çalıştığınız kurumun göndereceği mektupla kanıtlarsınız. İş hayatında referans tabiri oldukça büyük bir yere sahiptir. Daha önce çalıştığınız iş yerine kattıklarınız, yeni başvuru yaptığınız iş yerine yapacaklarınıza teminat niteliğindedir. Yani, üniversiteden yeni mezun olan birisine oranla, uzun yıllarını aynı sektöre ve aynı mesleğe vermiş kişilerin iş bulması daha kolaydır. Bunun temel sebebi de yukarıda bahsettiğimiz gibi göstereceği referanslarıdır.

Referanslara Sorulan Sorular Hangileridir ?

Daha önceki çalıştığınız firmada göstermiş olduğunuz performans bir nevi yeni iş yeriniz için bir referanstır. CV hazırlarken yazacağınız referans kurumlar veya şahıslarla ilgili, başvuru yaptığınız yeni firmanız referans görüşmesi talep edebilir. Bunun sebebi doğru bilgiler verip vermediğinizden emin olmak ve detaylı şekilde sizi araştırmaktır. Size referans olanlara sorulabilecek bazı sorular vardır. Bu sorulara örnekler verecek olursak;
-Adayı ne zamandır tanıyorsunuz?,
-Adayın sizle çalışırken gösterdiği işe yönelik performans nasıldı?,
-Aday yöneticilerle iyi geçinebilir miydi?
-Adayın iş arkadaşlarıyla ilişkisi nasıldı? gibi sorularla referansınızdan sizin hakkınızda bilgi toplanabilir.

Referans Vermek Şart Mı ?

Başvuru yaptığınız işler için resmiyette referans şart olmamakla beraber, referans verebiliyor olmanız çok daha iyi olacaktır. Referansı olan adayların tecrübesiz adaylara oranla işe kabul edilme ihtimalleri daha fazladır. Bu sebeple referansınız varsa CV’nize eklemeyi unutmayın.

Referansım Olumsuz Bilgi Verirse Ne Olur ?

CV’nize referans olarak yazdığınız yerler sizin için olumsuz bilgi verirse, bu durum yeni başvuru yaptığınız firmaya alınma ihtimalinizi düşürür. Bundan dolayı da olumlu referans alabilecek şekilde gayret etmelisiniz.

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir