Günümüzde Diplomasız Yapılabilen İşler

Diploma; Belli bir müfredat, plan çerçevesinde, belirli kuralları olan bir ortamda belirli kurallar ve belirli yöntemler doğrultusunda verilen eğitimin sonucunda başarılı olanlara aldığı resmi bir belgedir. Sertifika ise bir kursa ya da seminere katılıp başarıyla bitirenlere verilen belge, öğrenim(bitirme) belgesidir. Diplomaya sahip olmadan da yapılabilen kazancı iyi veya popüler işlerin bazılarını araştırdık.

Esnaf

‘cumadayım dönücem’, ‘yarım saat sonra gelicem’ diye dükkanının camına bu bilgiyi eklemeyen, Geleni geçeni dükkanın önüne koyduğu minberden seyretmeyen, herkesle ahbap olamayan, esnaf esnaf değildir. Basit işler yaptıkları gözlense de pirinci ramiden, elmayı halden almanız gerekirdi olmasalar. Her ne kadar pirince taş katan, değerlenir diye soğanın turşusunu kurup stok yapan, küncüyü çuvalda sayan, işler nasıl diye sorulduğunda klasik ‘kesat’ cevabı verseler de halden anlayan insanlardır genellikle.
Burada dikkat edilecek husus tatlı dilli ve güler yüzlü olmanız, olmazıdır mesleğin. Bundan daha iyisi de doğru yerde iyi bir lokasyonda yer tutmak tabiki. Gerisi para sayma makinası.

Market Müdürü

Mekânına defalarca uğramanıza rağmen asla karşılaşmayacağınız çalışanlardır. Daha doğrusu ne çalıştığı belli olmayan gibi görünse de marketin sevk idaresinden sorumludur. Hem bir iş yerinde müdür çalışıyor yâ da çalışıyor gibi görünüyorsa orada işler ters gidiyor demektir. Bu mesleği icra edebilmek için öncelikle tüm reyonlarda çalışmanız yetmez, ayrıca yeterli düzeyde üstlerinize yalakalık yapmanızı öneririz, yapamam diyorsanız adamınızın olması gerekir. O da yoksa yol yakınken başka işlere yönelin.

Emlakçı

Bir dükkan açıp tabela koyan emlakçı olamıyor desek yalan olur yani. Çünkü eski alışkanlıklarımızdan kurtulmak öyle kolay değil!. Düne kadar sertifika mı? vardı allasen diyenler olacak tatbikî. Amma velakin Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı resmi bir kurumdan emlakçılık mesleğine ilişkin ortalama beş hafta süren eğitimlerin alınmasının ardından emlakçılık sertifikası alınabiliyor. Geliri; ağzınızın laf yapma, yan yatma, çamura batma potansiyeliyle doğru orantılı desek, emlak baronlarının hedefi oluruz maazallah. Şu aralar kriz nedeniyle işler kötü ama zaten eline malayı alan birçok emlakçı inşaata sıçradığından, geriye kalanlarda önceki stoklarını erittiklerinden krizin iki sokak arkalarından geçtiğini söyleyebiliriz. Zaten annelerimizin 1-altına 2- toprağa yatırımı hiç eksilmez.

Yazılımcı

Yazılım, Elektronik aygıtların belirli bir işi yapmasını sağlayan programların tümüne verilen genel addır. Yazılımcı farklı görevler yapma amacıyla tasarlanmış elektronik makinelerin birbirleri ile haberleşebilmelerini ve uyumunu sağlayarak görevlerini geliştirmeye yarayan makine komutlarını hazırlayandır. Yani makinelere ruh veren bir haydut.
Yazılım uzmanı olmak için üniversite şart değil, ama ben 4 yıl boyunca sınavlarla boğuşup, öğrenci evlerinde/yurtlarında patatese dönüşene kadar geçireceğim diyorsanız o başka. yazılım uzmanlığı kursları ile yazılımı öğrenerek kendinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz. Hatta hiçbir kursa katılmadan internet üzerinden ücretsiz eğitim veren youtube videolarıyla da istediğiniz kodlamayı (azminize bağlı olarak) öğrenebilirsiniz. Yalnız araştırmayı bilmiyor, Dikkat Sorunu yaşıyor ve Çok Para Kazanmak için ve Zoru Görünce Kaçıyorsanız, bir kez daha düşünün. Kazancına aldanıp eğitime başlayanların %90 ı eğitimi ya yarıda bırakıyor ya da “kanka ben araştırdım e ticarette iyi para var” deyip eğitime başlayıp bitiriyorlar. Hani bir söz vardır ‘ alışmamış *ötte don durmaz’ diye ona göre.

E-Spor Oyuncusu

Öncelikle e-Sporcu olup para kazanabileceğinizi (18 Yaşından küçükseniz yada 18 yaşından büyük ama ana kuzusu iseniz) ailenize ispat etmeniz gerekir. En zor engeli atlattıktan sonra gerisi beceriniz.
Günümüzün popüler spor dalı olan E-Spor’da profesyonel oyuncular başarıdan başarıya koşuyorlar. Çeşitli turnuvalar ile yüksek miktarda ödül alan bu arkadaşlarımızın yaşlarının da küçük olması özellikle lise yıllarını geçiren gençler tarafından imrenerek takip edilmekte. Temelde futboldan pek farkı yok gibi. Nerdeyse her türk genci futbol oynamıştır ve futbolcu olma hayalini kurmuştur ama çok azı profesyonelliğe adım atmıştır. Yani bırakın hobi olarak kalsın.
Sporcu lisansı almak için; gençlik ve spor bakanlığı spor genel müdürlüğü tarafından verilen formu sağlık raporu kimlik bilgileri ile 2 vesikalık fotoğraf ile birlikte doldurulması ile veliler yada menejerler vasıtasıyla başvuru yapılabiliniyor. Başvuru onayından sonra artık bir e-sporcusunuz artık.

Grafiker

Bir iş yerinde sabit çalışarak yada evden, tatilden, zurnanın zırt dediği yerden, fulltime, parttime, freelance çalışılabilen bir meslek olmasının yanında lise veya lisans düzeyinde alınan eğitimle grafiker olunabilmesiyle beraber hiçbir eğitim almasanız bile internetten(youtube vb.) ilgi ve merakınız varsa harikalar yaratabilirsiniz.
Sabırlı, yaratıcı olmakla birlikte, zor beğenen patrona tahammülünüz mezhepsizlik derecesinde ise bu işe çok uygunsunuz demektir. Yaptığınız eser ne kadar çok kişiye ulaşırsa o kadar çok kazanabileceğinizi bi düşünsenize.

Şoförlük

Eskiden şoförlüğün bir şanı vardı adını şarkılar yazılır havası vardı be. Şimdi önüne gelen araba gelmeyene ehliyet veriyorlar kardeşim. Ehliyet 5 sınıfa ayrılsa da, mesleğin kendi içinde ayrı kolları var. Makam, tır, kamyon, otobüs, yük taşıma, kargo, taksi, uber, servis, metrobüs, özel, taşocağı, vidanjör(resim) vs. Size tavsiyemiz tabiki uber , ne kadar çalışacağınıza, ne kadar kazanacağınıza siz karar veriyorsunuz. Şu aralar taksicilerle araları bozuk, hükümet karşı dursa da yandan yandan yeşil ışık yakan da yok değil. Taksici dayağını çıkarırsak iyi iş

Özel Güvenlik

Alacağınız sertifikalarla birlikte aranan şartları(şöyle boylu poslu, irikıyım olsun, karate tekvando bilsin yeri geldiğinde Ninja ya hulk a dönüşsün gibi değil canım) ortalama boy kilo ve sicil vs. taşıdığınız takdirde özel güvenlik eğitiminden sonra sınavla sertifikayı alıp özel güvenlik elemanı olarak iş bulabilirsiniz. Türkiye de 400 den fazla da güvenlik kursu olmasına şaşırmayın çünkü 280 binden fazla özel güvenlik çalışanı ile polis sayısını geçmiş durumda. yani yarın biz kendi devletimizi kuracağız deseler tırsın valla. Polis kadar yetkilerini olmaması ve eğimlerinin yetersiz oluşu toplumda üvey evlat muamelesi görmelerine neden oluyor maalesef. Genelde bulunduğu konuma göre şekil alan bu meslek, bankada danışma ve ATM görevlisi, , hastane önlerinde yardımsever,eğlence mekânı girişlerinde terminatöre dönüşebiliyorlar.

Velhasıl her işin kendine göre zorluğu ve güzelliği vardır.

Dünyanın en keyifli işinden bir mucize doğduğunu (bebek) hatırlasak ve sadece keyif aldığımız işleri yapsak, dünya çok daha iyi bir yer olmaz mı?

 

Yazan: Memnuniyetsiz

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir