Yeni Mezunlar İş Ararken Nelere Dikkat Etmeli ?

Üniversiteden yeni mezun olmuş adaylar için, iş bulma ve başvuru yapma süreçleri oldukça sıkıntılı geçebilmektedir. Özellikle de özel sektöre yönelik çalışacak adaylar yetiştiren fakültelerden mezun olanlar için, bu zorluk daha da artmaktadır. Büyük bir yarış olan iş bulma konusunda, adayların aralarındaki küçük farklar belirleyici ölçüde rol oynamaktadır.

Not Ortalaması Yüksek Olanlar Üniversite’de Kalma Seçeneğini Değerlendirebilir

Birçok üniversite mezunu, mezun olduğu bölümde kalıp hocalık yapmanın hayalini kursa da bunun için ciddi bir çaba sarfetmesi  gerekir. Çünkü, üniversite bünyesinde kalıp görev yapacak adayların oldukça yüksek bir not ortalamasına sahip olması gerekmektedir. Ayrıca, lisans mezunları direkt olarak hocalık yapamazlar. Önce yüksek lisans ve ardından da doktora eğitimleri aldıktan sonra üniversitelerin bünyesinde hoca olabilirler. Yani, üniversitede kalmak istiyorsanız ve lisans mezunuysanız birkaç sene daha eğitim almanız gerekir.

Mezun Olduğunuz Bölümle Alakalı Olarak Kendinizi Geliştirin!

Ülkemizde eğitim gören öğrencilerin en temel sorunlarından bir tanesi de, eğitim aldıkları bölümlerde öğrendikleri bilgilere yenilerini katmamalarıdır. Örneğin mühendislik fakültelerinde okuyan adaylar için ekstra olarak katılabilecekleri kurslar, alabilecekleri belgeler ve yapabilecekleri aktivitelerde olmasına rağmen, öğrencilerin çoğunluğu yalnızca okulda öğrendikleriyle mezun olma yoluna gidiyorlar. Bu da iş bulmayı zorlaştırırken, mezunları da psikolojik olarak kötü etkilemektedir. Bundan dolayı, üniversite okurken bölümünüzle alakalı ve kendinizi geliştirebileceğiniz seçenekleri değerlendirmenizi önermekteyiz.  Alacağınız sertifikaların ve öğreneceğiniz dillerin mezuniyetinizden sonra sizler için çok önemli hale geleceğini aklınızdan çıkarmayın.

Tüm Seçenekleri Deneyin ve Kararlı Olun

Mezun olduktan sonraki iş arama aşamasında, adaylar yalnızca belli bir metoda bağlı kalmamalıdır. Yani, örneğin internet üzerinden firmalara başvuru yapıyorsanız sadece oralardan cevap gelmesini beklemeyin. Reel hayatınızda da iş aradığınıza yönelik yakınlarınıza duyuruda bulunup her açıdan çaba sarfedin. Başvurduğunuz yerlerden negatif dönüşler alsanız bile bu sizi olumsuz etkilemesin. Elbette tüm adaylar için yıllarca okuyup daha sonra işsiz kalmak yıpratıcı bir süreçtir. Ancak, eninde sonunda kendinize uygun bir iş bulacağınızı ve deneyim edindikten sonra daha iyi işlere geçiş yapabileceğinizi unutmayın.

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir