Özgeçmiş Güncelleme Nasıl Yapılır ?

Firmalara başvuru yaparken verdiğimiz özgeçmişlerimizde çeşitli hatalar ya da eksikler meydana gelebilir. Bununla birlikte özellikle de internetten iş bulma sitelerine yüklediğiniz özgeçmişleriniz zamanla güncelliğini yitirebilmekte. Geçen sürede aşama kaydedebilir, yeni belgelere veya referanslara sahip olabilirsiniz. Ya da yeni bir dil öğrenip özgeçmişinize eklemek isteyebilirsiniz. Çok çeşitli sebeplerden dolayı özgeçmiş güncellemesi ihtiyacı doğabilir. Güncellenmemiş ve eski bilgiler içeren özgeçmişleriniz sizinle ilgilenen firmalara bilgilerinizin eksik ya da kısmen yanlış aktarılmasına sebep olabilir. Bundan dolayı da özgeçmişinizin güncel olması ve en son halinizle sizi yansıtması, iş arayışlarınızda sizin için önemli bir ayrıntıdır. Bu sebepten dolayı da özgeçmiş güncelleme yapmalısınız.

cv örnekleri,cv hazırlama

Özgeçmişinize Sık Sık Göz Atın

Özgeçmişinize göz atmanız ve eksik bilgilerinizi güncellemeniz, iş ararken yapacağınız doğru hamlelerden biri olacaktır. Yazdığınız CV’yi profesyonel bir gözle incelemeli, aynı zamanda da bu işten anlayan bir tanıdığınıza da inceletmelisiniz. Başkasına inceletmenin önemi, sizin gözden kaçırabileceğiniz yerleri onun yakalayabilecek olmasından dolayıdır.

Yazım hataları, yapısal sıkıntılar ya da eksik bilgiler var mı diye kontrol ederek herhangi bir eksikliğe mahal vermeden özgeçmişinizi düzenlemelisiniz.Diğer bir önemli nokta ise cv güncelleme tarihi,online iş arama portallarındaki üyeliklerinize girerek devamlı cv tarihini güncelleyiniz.

Yazdığınız özgeçmişe internette işinizle alakalı şeyler eklemekten çekinmeyin. Burada dikkat edeceğiniz konu, kendinizle ve işinizle alakalı bilgileri CV’nize eklemek olmalıdır. Alakasız siteler ya da buna benzer gereksiz linkler yalnızca boş yere karşınızdaki görevlinin zamanını alacaktır. Ancak, gerekli ve CV’nize farklılık katabilecek türdeki linkler ekleyerek karşınızdaki işe alım görevlisini etkileyebilirsiniz.

Gönüllü Etkinliklerinizi Belirtin

Özgeçmiş hazırlarken o güne kadar katıldığınız sosyal sorumluluğa dayalı aktiviteleri, insanlığa ve topluma faydalı işleri belirtmenizde yarar olabilir. Görev yaptığınız kurum ve kuruluşları ekleyerek iş verenler için daha ideal bir çalışan olduğunuzu gösterebilirsiniz.

Herkesten Farklı Yönlerinizi Gösterin

CV’nizi hazırlarken, herkesin artık yapabildiği microsoft office, word vs ile alakalı şeyleri yazmanız çokta önemli değil. CV’nizde mutlaka fotoğraf bulunmalı,fotoğrafsız cv’ler insan kaynakları tarafından direk elenmektedir.Karşınızdaki görevlinin asıl dikkatini çekecek olan şey, sizi diğerlerinden ayıran yetenekleriniz ve firmaya katacağınız kendinize has özelliklerinizdir. Klasikleşmiş şeylerden ziyade karşınızdakini etkileyebilecek özelliklerinizi ve yeteneklerinizi belirtin.

Cv Özgeçmiş Örnekleri” adlı yazımızdan hazır cv indirebilirsiniz.

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir