CV’de Fotoğraf Olmalı Mı ?

Özgeçmiş ile alakalı en çok tartışma yaratan konulardan birisi de fotoğraf konusudur. Bazı kesimler CV’ye fotoğraf koyulmalı görüşünü savunurken, bazıları ise fotoğrafa gerek olmadığı fikrini savunmaktadır. Profesyoneller tarafından önerilen görüş ise CV’de fotoğraf kullanılmasının gerektiğidir. Hatta kullanılacak fotoğraflarında özenli bir şekilde seçilmesi, işe başvuru ve kabul edilme aşamalarında adaylar için büyük ölçüde belirleyici rol oynamaktadır. Doğru kullanılacak fotoğraflar, adayların sözlü mülakata çağrılmaları için önemli bir kriterdir. İş ilanlarına dikkat ederseniz prezantabl ve dış görünüşüne önem veren adaylar diye bir madde görmüşsünüzdür. Buradan kasıt adayların kişisel bakımlarına dikkat etmelerinin gerekliliğidir. Yani, CV hazırlarken fotoğraf kullanılmalı ve özenle seçilmiş bir fotoğraf olmalıdır.”Fotoğraflı CV Özgeçmiş Örnekleri” adlı yazımıza göz atarak hazır cv indirebilirsiniz.

Özgeçmiş hazırlarken kullanacağınız fotoğrafların bazı şartları karşılıyor olması gerekmektedir. İşe başvuru sürecinde kullanacağınız CV’ler için kullanacağınız fotoğrafların eski olmaması gerekir. Güncel ve son halinizi yansıtan fotoğraflar kullanmak daha doğru olacaktır. Kişisel aktiviteleriniz sırasında (arkadaş yemekleri, spor aktiviteleri) gibi fotoğrafları CV’ye eklemek oldukça yanlış ve firmaların gözünde ciddiyetsiz bir hareket olarak algılanacaktır. Resmi kıyafetli ve ciddi fotoğraflar kullanılması önerilmektedir.

Başvuru Yapacağınız Firma’ya Göre Fotoğraf Değişebilir

Hangi şirkete başvuru yaptığınıza göre, seçilen fotoğraflar da değişebilir. Örneğin küçük ve arkadaş ortamında çalışan bir işletmeye yönelik CV veriyorsanız hafif gülümseyen ve ön profilden çekilmiş bir fotoğraf uygunken, daha büyük ve çok uluslu bir firmaya yönelik başvuru yapacaksanız daha ciddi fotoğraflar tercih edebilirsiniz. Yani, başvuru yapacağınız firmanın çalışma alanı, çalışan sayısı, vizyonu gibi çok farklı kriter fotoğraf seçiminiz konusunda da değişkenlik yaşanmasına sebep olabilir.

Giyiminize Özen Gösterdiğiniz Fotoğrafları Eklemelisiniz

Başvuru yaptığınız firmalara yönelik CV hazırlarken, sizin gibi birçok farklı insanın da başvuru yaptığını ve sizi onlardan ayıran şeylerin işe alınmanızda önemli olduğunu unutmayın. Fotoğraf çekinirken özensiz ve üzerinde tuhaf yazılar bulunan kıyafetleri tercih etmeyin. Resmi şekilde giyimli, takım elbiseli fotoğraflar kullanılması oldukça önemlidir. Ayrıca, firmalara vereceğiniz CV’lere eklediğiniz fotoğraflarda saçınızın dağınık olmamasına da dikkat etmelisiniz.Bir önceki yazımız “İş Görüşmesi Sırasında İyi Bir İzlenim Bırakmak” adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir