İş Görüşmesi Sırasında İyi Bir İzlenim Bırakmak

İş görüşmesinde ilk izlenim oldukça önemlidir. Belki de görüşmenin seyrini etkileyecek düzeyde bir öneme sahiptir. Bu nedenle iş görüşmesi sırasında mutlaka belirli adımlara özen göstermek gerekiyor. Aşağıdaki yöntemler üzerinden, iş görüşmesinin normal şartlardan daha iyi bir şekilde sona ermesini sağlayabilirsiniz.İlginç Mülakat Soruları adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Mutlaka İş Görüşmesinde Güleryüzlü Olun

Pek çok insan iş görüşmesinde genel olarak soğuk bir tavır takınmayı daha uygun görmüştür. Ancak bunun yerine daha sıcak ve güleryüzlü olmak daha iyi bir intiba yaratmanıza neden olur. İlk izlenimlerde beden dili büyük bir önem taşırken, kişinin söylediklerinin ikinci planda önemli olduğu yapılan araştırmalar tarafından ortaya çıkarılmıştır.

İş Konusunda İsteklerinize Karar Verin

İş görüşmesinden tam olarak hayal ettiğiniz şekilde bir verim alabilmek için, gerçekten ne istediğinizi bilmeniz çok önemli bir konudur. Aklınızda bulunan isteklere göre harekete geçmek daha başarılı bir sonuç almanıza neden olur. Bilinçli adımlar sayesinde bu alandaki hedeflerinize daha hızlı bir şekilde ulaşmış olursunuz.

Heyecana Dikkat Edin

İş görüşmesinin hemen öncesinde oldukça heyecanlı olabilirsiniz. Özellikle bu ilk iş görüşmeniz durumundaysa, heyecanınız biraz daha artabilir. Ancak bu heyecan size iş görüşmesi sırasında oldukça zarar getirecek bir durum olacaktır. Bu nedenle olumsuz tepkileri üstünüze çekme ihtimali olduğundan dolayı, heyecanınızı yenmeye bakmalısınız. Bunun için nefes egzersizlerini tercih edebilir bu şekilde olduğunuzdan daha sakin bir şekilde iş görüşmesine ulaşabilirsiniz.

Dış Görünüşe Özen Gösterin

Öte yandan iş görüşmesine gitmeden önce dış görüşünüz için epey zaman harcamanızda fayda var. Özellikle profesyonel bir görüntü çizmeniz zorunlu olduğundan dolayı, gelişigüzel kıyafet seçimleriyle iş görüşmesine gitmeniz yanlış bir karar olacaktır. Bu nedenle çevrenizden yardım alarak, tam olarak nasıl bir tarza ulaşmanız gerektiğini çözebilirsiniz.

Anlaşılır Olmaya Çalışın

Aslında soruları ne şekilde cevap vermeniz gerektiğine dair aklınızda bazı fikirler olabilir. Ancak aceleci tavırlarla hareket ettiğinizde, yanlış yapma ihtimaliniz biraz daha artmış olacaktır. Bu nedenle günlük zamanlardaki gibi rahat hareketlerle iş görüşmesindeki yerinizi almanızın daha sağlıklı olabileceğini unutmamalısınız.

İş Arayanların Mülakatlarda Karşılaştıkları Sorular Nelerdir?

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir