İş Arayanların Mülakatlarda Karşılaştıkları Sorular Nelerdir?

Kariyerinize yön vermek istiyor ve bunun için de kaliteli bir iş arıyorsunuz. İnternet üzerinden birçok iş koluna başvuru yaptınız ve beklemedesiniz. Birçok firma dönüş yaptı ancak mülakatlardan sonra bir sonraki seviyeye geçemediniz mi? Ya da bazıları biz size döneceğiniz mesajları atarak aslında sizle ilgilenmediklerini mi belirttiler. Kalıcı ve kariyer yapacağınız bir iş istiyorsanız kendinizi mülakatlara hazırlamalısınız. Mülakata kadar gelebilmek de büyük bir başarıdır. Bu başarıyı devam ettirmek için de kendinizi sorulara hazırlayın. Gelecek sorulara doğru ve kendinden emin şekilde cevap vermeniz işe alınmanızda oldukça etkili olacaktır.

Ne Tür Sorular Gelecektir?

Mülakatta insan kaynakları yetkilisi ile konuşmaya başladınız. Öncelikle etkili bir şekilde tokalaşın ve isminizi söyleyin. Mülakata başlayınca hiç beklemediğiniz bir anda biraz kendinizden bahseder misiniz diye bir soru gelebilir. Kendinizi bu soruya hazırlamamış iseniz hemen jilet gibi cevaplar vermeyin. Burada vereceğiniz cevaplar merak uyandırıcı olacak ve karşı tarafı etkilemede başarılı olacaktır.

Sizce En Güçlü Yönleriniz Nelerdir?

Bu soru karşısında mütevazi olmayın ve güçlü olduğunuz yönleri söyleyin. Örneğin insanlar ile kaynaşmam çok güçlüdür. İletişimi severim ve sıcakkanlıyımdır tabirleri ile karşı tarafı etkileyebilirsiniz. Ayrıca en tecrübeli olduğunuz alanları da mutlaka belirtin. Çekinmeyin ve utanmayın bu sizin kariyeriniz için ilk adım olacaktır. Bunun için tüm yönlerinizi açıkça belirtin. İstanbul iş ilanları başvurusu yaptıktan sonra bu tarz sorulara önceden bir çalışma yapmalı ve nasıl cevap vermeniz gerektiği hakkında bir sunum hazırlamalısınız.

Stresle Nasıl Başa Çıkarsınız ?

İşte bu sorunun cevabı işe alınıp alınmayacağınıza karar verecektir. Soğukkanlı olun hemen bu iş bitti. Hiç strese gelemem ben deyip atmayın. Siz bu işi istiyorsunuz ve başaracaksınız. Bunun için de stresle başa çıkabileceğiniz ve iş ortamında stresin getirdiği tüm olumsuzluklar ile yüzleşerek başarı sağlayabileceğinizi belirtin. Bu sayede işe alınmanızda etkili bir cevap vermiş olacaksınız.

Bu İşi Neden İstiyorsunuz ?

Maaşı yüksek o yüzden istiyorum demeyeceksiniz değil mi? Kariyer yapmak ve bu işte tecrübe yaparak kendimi geliştirmek ve hedeflerime yürümek için bu işi istiyorum demeniz karşı tarafı etkileyecektir. Ayrıca şirketinizdeki büyümenin bir parçası olmak istiyorum diye de cevaplandırabilirsiniz. İşte bu cevap işe alınmanızda oldukça etkili olacaktır.

Sizi Neden İşe Almalıyız ?

Ah bendeki cevheri bir bilseniz işe almak için can atardınız. Çünkü ben bu iş için yaratılmışım. Çünkü bu iş tam bana göredir. Derseniz belki karşı taraf gülümseyecek belki de biz sizi arayacağınız diyerek sizi gönderecek. Ancak profesyonel anlamda bu işin tüm vasıflarını taşıdığınızı ve gerekli tecrübeye sahip olduğunu belirtmeniz daha yararlı olacaktır.

Maaş İle Beklentileriniz Nedir?

En can alıcı soruya geldik. İşe ihtiyacınız var. Yüksek söylesem işe almazlar. Düşük söylersem ben olumsuz etkilenirim. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli özellik şu olacaktır. Öncelikle yapacağınız işi tam manası ile sürdürebileceğinize inanmanız gerekir. Daha sonra tecrübenize güvenerek bu iş için istediğiniz net tutarı belirtebilirsiniz. Bu güven duygusu da karşı tarafı etkileyecek ve sizi işe almak için ilk adımı atacaktır.

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir