Hayalimdeki İş’e Nasıl Girerim ?

Herkes, çocukluğundan itibaren kendisine bir mesleği hedef olarak belirler. Kimi zaman yaş ilerledikçe bu meslek seçimi değişse de, kimi zaman yıllarca aynı mesleği yapmak isteriz. Herkesin hayalinde girmek istediği ve o işi yaptığı zaman mutlu olacağını düşündüğü meslekler vardır. Pek çok insan hayal ettiği mesleği yapamasa da, eğer azimle çalışırsanız istediğiniz işi yapmamanız için hiçbir sebep yoktur. Elbette, istediğiniz meslek için yeterli birikime ve donanıma sahip olmanız gerekiyor. Aynı zamanda yine hayalinizdeki meslek için istenilen tüm kriterleri de eksiksiz olarak yerine getirmeniz şarttır. Hayalinizde yapmak istediğiniz iş için gereken şeyleri ve hangi adımları atmanız gerektiğini sizlere tüm detaylarıyla açıklayalım.

İş Konusunda Araştırma Yapın

Hayal ettiğiniz işe girmek için bol miktarda araştırma yapmanızı öneriyoruz. İşin istediği kriterler, yerine getirmeniz gereken şartlar, istenen belgeler, diplomalar vs. her türlü konu hakkında araştırma yaparak işe uygun olup olmadığınızı anlayın. Eğer işe uygun değilseniz ve o mesleği yapmayı çok istiyorsanız, işe uygun hale gelmek için çabalayın. Örneğin pilot ya da polis olmak istiyorsanız bu mesleklerde boy ve kilo sınırları olduğunu biliyorsunuzdur. Bu meslekleri icra etmek istiyorsanız ve kilonuz bu iş için uygun değilse kilo vermelisiniz. Yani bunun gibi, hayal edilen işe uygun şartları yerine getirene kadar çaba sarfedip işi gerçekten istediğinizi göstermeniz gerekiyor.

Hayalinizdeki İşi Yapanları Takip Edin

Her mesleğin kendi içinde önemli çalışanları bulunur. Doktor olmak isteyenler için, tarihçi olmak isteyenler için, mühendis olmak isteyenler için, kısacası her meslek erbabı arasında bilinen ve önemli olan isimler vardır. Sizler de hayal ettiğiniz meslekte uzman olan bu kişiler hakkında araştırma yapmaktan ve onların meslekte başarıyı elde edene kadar attıkları adımları takip etmekten kaçınmayın. Gerekirse bu kişilerle iletişime geçerek tavsiyelerini alın, unutmayın ki bu kişiler mesleklerinde bulundukları konuma 1 günde gelmediler. Siz de bu tür insanlardan tavsiye alarak kendinizi geliştirebilirsiniz. O kişilerle sizin aranızda bir takım farklılıklar olabilir bunu unutmayın. Yani o insanlar iyi üniversitelerde okumuş olabilirler, siz daha kötü bir üniversite okumuş olabilirsiniz. Ancak bu tür durumlar kesinlikle moralinizi bozmamalı, unutmayın ki kendinizi geliştirip azimle çalışırsanız hayal ettiğiniz meslekte iyi yerlere gelebilirsiniz.

Kendinizi İşe Hazırladıktan Sonra Çalışmaya Başlayın

Hayalinizdeki meslek için tüm aranan şartlara uygun hale geldiniz, araştırmalar yaptınız, meslekteki önemli kişilerle ilgili araştırmalar yaptınız ve artık işe hazır olduğunuzu düşünüyorsunuz. Bu aşamada yapmanız gereken size en faydalı olacak yerde çalışmaya başlamaktır. Örneğin hayaliniz mühendislik ise birçok farklı firmaya mühendis olarak girme ihtimaliniz vardır. Bu aşamada yapacağınız şey, hangi firmanın size daha fazla katkısının olacağıdır. Yani, hangi firma sizin ileride daha iyi bir mühendis olmanızı sağlayacaksa o firmayı seçmenizi tavsiye ediyoruz.

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir