Hangi Mesleği Seçmeliyim?

Son dönemlerde gençlerin aklını kurcalayan en büyük sorulardan biri hangi mesleği seçmeliyim sorusudur. Meslek seçiminde gençlerin en büyük hatalarından biri ilgi alanları ve yeteneklerinin dışında daha çok kazandıran meslekleri tercih etmektir. Bu hataya düşen kişiler iş hayatı boyunca mutlu bir iş yaşantısına sahip olmayacaktır. Bu nedenle meslek seçiminde ilgi alanları ve yetenekli olduğu alanlara göre yoğunlaşmak çok daha doğru olacaktır. Eğer siz de hangi mesleği yapmalıyım sorusuna yanıt arıyorsanız öncelikle ilgi alanlarınızı ve hangi alanlarda daha mutlu hissedeceğinize karar vermelisiniz.

Lisede Hangi Bölümü Seçmeliyim ?

Hangi mesleği seçeceğinize karar verdiğinizde mutlaka meslekle ilgili bölüm ve üniversiteden mezun olmanız gerekecektir. Bu nedenle gençler mutlaka bu süreçte doğru adım atmaları gerekecektir. Yıllarca pişman olacağınız adımları atmamak için öğretmenleriniz ile velileriniz ile istişare yaparak hangi bölüm ve okullarda okumanız gerektiği ile ilgili adımlar daha net bir şekilde atabilirsiniz. Tercih ettiğiniz mesleğe giden yolda lisede doğru bölümleri seçerek hedefinize daha net ve emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

Sayısal bölüm, meslek liseleri ya da diğer ilgili bölümlere sahip liseler tercih edilerek mesleki seçiminizde siz de önemli ve doğru adımlar atmış olabilirsiniz. Lise de tercih edeceğiniz bölümle birlikte daha sonra gelecek olan üniversite bölümleri seçiminde de doğru adım atmak son derece önemlidir. Matematik bölümünü seçerek sayısal değeri yüksek bölümlerde başarılı olabilirsiniz.

Matematik Bölümü Okumak

Matematik bölümü taban puanı sıralamasında hedefi tutturabilirseniz, istediğiniz alanlarda tercih yapma şansını yakalayabilirsiniz. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok ilde kaliteli üniversiteler var. Bu üniversitelerde istenilen puanları elde ederek okuma şansını yakalayabilirsiniz. Eğer sayısal zekanıza güveniyor ve ilgili bölümlerde başarılı olacağınızı düşünüyorsanız, lise ve üniversite tercihlerinizi bu yönde gerçekleştirebilirsiniz. Ülkemizin nitelikli ve alanında başarılı insanların iş hayatına atılması konusunda gençlerimizin daha radikal adımlar atmasına ve kararlar vermesine oldukça fazla ihtiyacı var. En büyük eksikliğimiz gençlerin ilgili ve başarılı alanlarda okumamış olmalarıdır. Bu nedenle siz de matematik zekanıza güveniyorsanız ilgili bölümleri tercih ederek bu bölümlerde okuyabilirsiniz.

Matematik bölümlerini incelediğimizde üniversite olarak ilk göze çarpan Koç Üniversitesi (İstanbul), Boğaziçi Üniversitesi (İstanbul), Yeditepe Üniversitesi (İstanbul), Ege Üniversitesi (İzmir) gibi üniversiteler dikkat çekiyor. Bu bölümlerde okumak için taban puan ortalamasının üzerine çıkarak siz de okuma şansını yakalayabilirsiniz.

 Ataması Kolay Olan 4 Yıllık Bölümler

Her genç okul çağalarında birçok hayal kurar ve buralara ulaşmak için büyük bir mücadele verir. Ancak okuduğu ve mezun olduğu bölümlerden mezun olduktan sonra atanamama sorunu gençlerin en büyük korkularından biridir. Bu nedenle gençler hedefledikleri değil mezun oldukları okulları ve bölümleri tercih ediyor.

Atanması en kolay 4 yıllık bölümleri incelediğimizde farklı sektörler dikkat çekiyor. Bu sektörlerde ihtiyaç olduğundan mezun olanlar kolaylıkla atanabiliyor ve iş bulabiliyor. Yenilenen ve değişen dünya da ihtiyaç ve taleplerde artmaktadır.

  • Gıda mühendisliği,
  • Endüstri Mühendisliği
  • Sağlık Bölümleri
  • Uçak Bakımı
  • Dijital Pazarlama Uzmanı
  • Tapu Kadastro Bölümü
  • Optisyenlik Bölümü
  • Diş Protez Bölümü

Yenilenen ve değişen dünya da ihtiyaçlar değiştiği için ilgili bölümlerden yetişmiş nitelikli iş bilgisine sahip gençlerin sektörde ki yerini bir an önce alması gerekmektedir. Bu nedenle yeni doğan bu ihtiyaçlar arasında yer alan Sosyal medya uzmanlığı, diş protez bölümü gibi alanlar en fazla ihtiyaç duyulan bölümler olduğundan bu bölümlerde 4 yıllık mezuniyet sonrasında atama ve iş bulma olanakları oldukça fazladır.

 

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir