SMS ile e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Devletin kısayolu olan e-Devlet kapısı ile birçok işlemi kolayca ve hızlı bir şekilde tamamlayabiliyoruz. Vatandaşlara devlet tarafından sağlanan hizmetler, artık elektronik ortamdan verilmeye başlamıştır. Bu şekilde zaman ve para yönünden de büyük bir tasarruf sağlanmıştır. e-Devlet kapısı sayesinde, kamu hizmetlerinin hepsine tek bir noktadan ulaşabilme olanağına sahibiz. Fakat çoğumuz biliyor ki, e-Devlet kapısını kullanabilmemiz için bir e-Devlet şifresi edinmemiz gerekiyor. Bizde tam bu konu üzerine sizler için bu yazıyı paylaşıyoruz. Yakın zamanda e-Devlet kapısının Twitter hesabından paylaşılan duyuruya göre artık şifreler sms (kısa mesaj) yoluyla hemen alınabilecek. Böylece vatandaş Ptt şubelerinde sıra beklemeyecek ve kısa yoldan şifreye sahip olabilecek.

 

Kısa Mesaj ile e-Devlet Şifresi Almak

Birçok kişinin bildiği gibi bir e-Devlet şifresi alabilmek için T.C. Kimlik ile Ptt şubelerine gitmemiz gerekiyordu. Fakat bu duruma e-Devlet kapısı bir yenilik getirdi. Twitter adresi üzerinde yapılan duyuruya göre artık sms ile kısa ve hızlı yoldan şifre alınabilecek.  Peki bu işlem nasıl yapılacak?

Sms ile e-Devlet Şifresi Nasıl Alınacak?

sms ile e-devlet sifresi alma

Bu konu hakkında duyuru yapan e-Devlet Kapısı, verilen hizmetlerin, yüksek güvenlik gerektiren işlemler olduğundan şifrelerin güvenliğinin önemli olduğu ifade edilmektedir. Şifrelerin teslim edilmesi için yüz yüze kimlik onayı gerekiyor. Bu yüzden, PTT’den alınacak olan şifrelerin kimlik gösterilerek ve bizzat kişinin kendisinin gelerek başvur yapmasıyla verilmektedir.

E-devlet kapısı iki şekilde alınabilir. PTT’den zarf yoluyla ya da Sms yoluyla. Fakat güvenlik açısından risk almamak için, Sms yoluyla alınacak şifrelerde de PTT’ye bizzat gelip müracaat edilmesi gerekmektedir. Şifrenizi unutursanız, şifre yenileme işlemi yapılmaktadır. Bunun için kullanıcıların. E-Devlet kapısı profillerindeki onaylı cep telefonlarına ve e-posta adreslerine doğrulama kodu gönderilerek, yeni şifre alınması sağlanmaktadır.

 

 

Tekrar vurgulamak gerekirse, sms ile e-devlet şifresi almak isteyenlerin, PTT’ye bizzat başvurmaları, başvusu esnasında kendilerine ait cep telefonunu bulundurmaları ve nüfus cüzdanlarını göstermeleri gerekmektedir.

SMS ile Şifre Almanın Faydaları Nelerdir?

Sms yoluyla e-Devlet şifresi aldığınızda, cep telefonu numaranız profil bilgilerinize kaydedilmektedir. Şifrenizi unutmanız halinde, yeniden PTT’ye gitmeniz ve beklemeniz gerekmez. Cep telefonunuz üzerinden kısa sürede ve kolayca yeni şifrenizi alırsınız. Bunun yanı sıra, sms ile şifre alanlara, e-Devlet kapısı üstünden verilen bilgilendirme hizmetleri de sunulmaktadır.

e-Devlet Kapısının Getirdiği Kolaylıklar

e-Devlet kapısı, dijital ortamda sunulan kamu hizmetlerine, www.turkiye.gov.tr üzerinden erişme imkanı sağlamaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarının tek çatıda toplandığı bu platformda, en doğru ve güncel bilgiler ve duyurular bulunmaktadır. E-Devlet kapısı üzerinden vergi ve harç gibi ödemelerinizi takip edebilir ve ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Kimler e-Devlet Şifresi Alabilir?

-TC kimlik numarası sahibi ve en az 15 yaşında olan kişiler, PTT’ye giderek 2 TL karşılığında e-Devlet şifrelerini alabilirler.

PTT şubesine giderek şifreye sahip olmak isterseniz ‘e-Devlet şifresi nasıl alınır‘ adlı konumuzu inceleyebilirsiniz. Ayrıca konu hakkında soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum alanından bizlere iletebilirsiniz.

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir