Part Time (Yarı Zamanlı) İş Nasıl Bulabilirim?

Çoğu zaman geçimini kendisi, ailesine yük olmadan halletmek isteyen öğrenciler, ek gelire ihtiyacı olan kişiler, kendilerine part time iş ararlar. Bununla birlikte genellikle ev hanımları da evin gelirine destek olmak amaçlı part-time bir işte çalışmaktadır. Geçim sorunu yaşayan kişiler için part-time işler son derece mantıklıdır. Ek gelir kazanacağınız ve seveceğiniz alanlarla seçebileceğiniz birçok iş fırsatı sizleri bekliyor.

Part Time (Yarı Zamanlı) İş Nasıl Bulabilirim?

Part-Time İş Nerede Aranmalı ?

Oturduğunuz bölgede bulunan cafeler, kırtasiyeler, kitap evi vb. yerlere giderek ” eleman ihtiyacınız varmı acaba? ” benzer şekilde sorular sormak sizin için faydalı olacaktır.  Cesaretinizden dolayı +1 puan kazanabilirsiniz. Çoğunlukla üniversite kantinlerinde veya üniversite kampüslerinde bulunan cafeterya gibi yerlerde garson olarak öğrenci tercih etmekteler ve günlük olarak ödeme yapmaktalar. Bazen de haftalık olarak veriyorlar. Üniversite yakınında bir yerleşim var ise orada iş imkanı fazladır.Yine mağaza veya dükkanlar gezilerek eleman ihtiyacı sorulabilir.

Üniversitelerin kantinlerinde, yemekhanelerinde, kütüphane ve informasyon işlem merkezlerinde de kendinize göre yarı zamanlı işler bulabilirsiniz. Ek olarak bu işler, okul yaşamınızı da etkileme konusunda öteki işlerden daha iyi olacaktır. Çünkü okuldan çıkıp başka bir ortamda çalışmak, düzen mevzusunda bazı sorunlar çıkarabilir. Fakat okulda bulacağınız bir iş zaman kazanma konusunda da işinize yarayabilir.

Tanıtım ve stand işleri için ajanslara kayıt olabilirsiniz. Çıkan yeni ürünlerin tarifında, açılışlarda vazife alabilirsiniz. Eğlence sektörü de oldukca kazançlı bir yarı zamanlı iştir. Kafeteryalar, barlar ve çeşitli eğlence merkezleri, part-time çalışanlara çoğunlukla ihtiyaç duyarlar. Ayrıca bir öğrenci için oldukça toplumsal bir ortam olduğu da kesindir.

Part-time İş Bulmak İçin İpuçları?

Yeni bir iş kuran ve henüz çok fazla çalışanı olmayan girişimcilerin her süre desteğe ihtiyacı vardır. Bu tür genç yöneticilere ulaşıp ne kadar istekli olduğunuzu izah edebilirsiniz. Bu part-time başlangıç, yeni kurulan bir şirkette ilerleyerek yönetici olmanıza kadar uzanan bir süreci de beraberinde getirebilir.

Büyükşehirlerde Part-time Yapılacak 16 İş?

 • En basiti fazla mesaiye kalmak: İşyerinizde fazla mesai ücreti veriliyorsa, en rahatı bildiğiniz iş ortamında fazla mesaiye kalmaktır. Eğer hakikaten maddi açıdan sıkışık durumdaysanız, yöneticinizle görüşüp kendi işinizle ilgili veya ekstra para kazanabileceğiniz ve iş yükünü hafifletebileceğiniz öteki işlerle ilgilenmeye açık olduğunuzu belirtin yada neler yapabileceğinizi problem.
 • Ofis veya Ev İşleri: Ofislere, evlere, iş yerlerine gidebilir veya temizlik hizmeti veren şirketleriyle bağlantı kurarak sadece hafta sonları yada part time olarak onların temizlik ekiplerine dahil olarak çalışabilirsiniz.
 • Bebek ve Çocuk Bakıcılığı: Bazı akşamlar evde olmayan yahut hafta sonu iş seyahatine çıkmak zorunda olan kişilerin bebeklerine ve çocuklarına part-time bakıcılık yaparak para kazanabilirsiniz. Özellikle çalışan annelerin çok ihtiyaç duyduğu bir hizmettir. Bu hizmete ders çalıştırma, evcil bakımı, temizlik şeklinde hizmetler ekleniyorsa alacağınız ücret daha da yükselir.
 • Özel Ders Öğretmenliği: Bilginizin iyi olduğu veya yetenekli olduğunuz bir konuda öğrencilere özel ders verebilirsiniz. Bu matematik dersi , yabancı dil dersi, piyano dersi, dikiş-nakış-örgü dersi, resim kursu, web tasarım kursu ve hatta internet kullanma, blog yazma kursu bile olabilir, yaratıcılığınıza kalmış!
 • Ev ve Pet Bakıcılığı: Ülkemizde yeni yeni ciddiyeti fark edilen işlerden biridir. Ev sahibi evde yokken çiçeklerine veya evcil hayvanlarına bakılır ve mamaları verilir, tuvaletleri yaptırılır yada kumları temizlenir, evinin tertipli temizliği yapılır. Yapılan hizmete nazaran de ücret alınır.
 • Köpek dolaştırma Hizmeti: Bu da, özellikle çalışan yada hafta sonları iş veya özel sebeplerle şehir dışına çıkmak zorunda kalan insanoğluın çok ihtiyaç duyduğu bir hizmettir. Köpeklerin sabah ve akşam averaj 45 dakika gezdirilerek hava alması, sosyalleşmesi ve tuvaletlerinin yapmış oldurılması çok önemlidir. Başlangıç olarak bulunduğunuz muhitteki köpek sahiplerini, bu şekilde bir hizmet verdiğinizden haberdar ederek ilk müşterilerinizi kolayca bulabilme ihtimaliniz yüksektir.
 • İkinci el eşya satışı: Bu biraz cepten yemek benzer biçimde görülebilir fakat acil paraya ihtiyacınız varsa, kullanmadığınız ya da azca kullandığınız eşyaları ikinci el eşya satan bölgelere daha az fiyatlarla yada ilan, satış sitelerinde ve facebook gruplarında ilanlar vererek satabilirsiniz.
 • Özel günler için kurabiye, yiyecek, börek, pasta satışı: Mutfakta maharetliyseniz ve yapmış olduklarınızın lezzetine güveniyorsanız bu ek iş tam size göredir! Hafta sonu ve akşam aktiviteleri için sipariş alarak, kurabiye, pasta, börek, yemek yapmış olup pazarlayabilirsiniz. Bu konuda özellikle yerel feysbuk grupları müşteri bulmak için birebirdir.
 • El işi ürün satıcılığı: Özel yetenekleriniz var ise bunlar paraya çevirin! Örneğim; iyi örgü örüyorsanız, hazır kış da geliyorken renkli şallar, kaşkollar, yelek ve kazaklar örerek yada ahşap oymacılığını seviyorsanız güzel mücevher kutuları hazırlayıp ya da görünüm resimleri yapıyorsanız bunları tabloya döküp facebook ve Instagram’da satışını yapabilirsiniz.
 • Nikah Şekeri Hazırlama: Nikah şekeri süslemesi ve paketlemesi hizmeti veren firmalar yerel ilanlar yada feysbuk grupları aracılığıyla devamlı eleman arıyorlar. Bunlarla irtibata geçip nikah şekeri işi yaparak ek gelir kazanabilirsiniz.
 • Veri Girişi: Dönemsel eleman arayan firmalarının en çok talep ettikleri ve en kolayca yapabileceğiniz part-time işlerden birisidir. Dönemsel işlerde haftada bir gün bile çalışabilirsiniz ve ondan sonra ücretinizi alırsınız. İnsan kaynakları firmalarına ise direk veya internetteki iş ilanlarından kolayca ulaşabilirsiniz.
 • Servis Elemanlığı veya Garsonluk: Restaurant, Bar, Düğün salonu, Otel gibi yerlerde garsonluk, kafelerde ise part time servis elemanı olarak çalışarak para kazanabilirsiniz. Böyle bir işte çalışmayı düşünüyorsanız, girişimci olun ve bu tarz mekanlara direk kendiniz gidip başvurun, daha hızlı sonuç alırsınız.
 • Nişan Düğün Fotoğrafçılığı: profesyonel bir fotoğraf makinesine(DSLR) sahipseniz ve güzel fotoğaflar çektiğinizi düşünüyorsanız, oteller ve düğün salonlarıyla anlaşabilirsiniz. Bunun haricinde; alan kişi portföyü ve çevresi geniş olan fotoğrafçılara başvurup asistan olarak veya yüzde usulü çalışıp ek gelir elde edebilirsiniz. Akıllı bir fotoğrafçı aynı gün iki üç yerde birden çekim yapamaz fakat gelen işleri de kaçırmak istemez, bu yüzden iyi bir yardımcıya “Hayır” diyemez.
 • Fotomodellik, Figüranlık ve Oyunculuk: Fiziğinize yada oyunculuk yeteneğinize güveniyorsanız, kast ajanslarına başvurup fotoğraf çekimlerinde fotomodel olarak çalışabilir, reklam, dizi ve filmlerde figüranlık ve oyunculuk yaparak para kazanabilirsiniz.
 • Şarkı açıklayın!: Eğlenerek para kazanmaya kim “Hayır” diyebilir? Sesinize ve şarkı söyleme kabiliyetinize güveniyorsanız, akşamları ve hafta sonları çeşitli mekanlarda sahneye çıkabilirsiniz. Bu tür bir iş ararken yapacağınız şey, internette arama motoruna şu kelimeleri yazmak: “Solist aranıyor”. Bir sürü ilan arasından ilginizi çekenleri seçip görüşmeye başlayabilirsiniz.
 • Animatörlük ve palyaçoluk: Animasyon firmalarına başvurup, mağazaların tanıtım etkinliklerinde veya çocuk partilerinde eğlenceli görevler alabilirsiniz
Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Part Time (Yarı Zamanlı) İş Nasıl Bulabilirim?” için bir yorum

 • Aralık 17, 2018 tarihinde, saat 23:36
  Permalink

  part time iş arıyorum…

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir