Yeni İş Yerinde İlk İş Günü

Hepiniz ilk çalışmaya başladığınız zamanı bir düşünsün. Eminim içinizdeki endişe, korku birazda başaramama hali sizin de hafif bir tebessüm etmenize neden olmuştur. Çünkü insan psikolojisinde korkunun ortaya çıkarmış olduğu bir takım karakter değişimi vardır. Zaman ilerleyip işinizdeki ortama alışmaya başladığınızda heyecanınızda geri plana doğru gitmeye başlayacaktır.

İlk İş Günü

İş yerinde ilk günde tedirginlik ister istemez ortama alışmayı gerektirir. Bunun içinde etrafınızdakilerle diyalog kurmanız gerekir. Ama sesinizin titremesi de saçmalamamanızı bir türlü engellemez. Hatta şunu söyleyelim yaşamak istemeyeceğiniz tek şey tüm vücudunuzun sizden bağımsız bir şekilde hareket etmesi. Bu da demek oluyor ki elinizi kolunuzu nereye koyacağınızı bir türlü kestiremezsiniz. Peki, şimdiyle geçmişi kıyasladığınızda ne diyeceksiniz etrafında gözünü açmış ve ortam ne olursa olsun heyecanını gizlemeyi başarabilmiş bir kuşak var. Şimdi bu genç kuşakla aynı işe başvurduğunuzu düşünün sanırım onlar 1–0 önde başlar.

İlk Gün Performansı

Hayatınızda ilk kez girdiğiniz bu ortamda tedirginsiniz ve bu da çok doğal. Ama heyecanınızı bir kenara bıraktığınız zaman başarılı olmamakta mümkün değil. Çünkü bulunduğunuz ortama ayak uydurduğunuzda her şey çok daha rahat olacak. İlk yapmanız gereken şey eski işinize bir sünger çekmek olmalı. Artık önünüzde yeni bir yolunuz var ve bu yola odaklanmanız gerekiyor. Eskiler her zaman bir tecrübe olmalı bunun için ilk günden itibaren kuzu sarması olmaya gerek yok. Aşırı samimiyet bir samimiyetsizlik olarak algılanır. Bu da sizi doğallıktan uzak tutacaktır. İlk gün aklınıza gelen en önemli şey iş bulmanın zor olduğu olmalı. Bunun içinde mesai yapıyor muyuz, ücrette artış oluyor mu, benim erken çıkmam gereken günler var gibi sizi işverenin gözünde geri plana atacak cümleleri kullanmayın.

Giyim Tarzınız

Çalıştığınız sürece işin her aşamasında giyim tarzı önemli bir konudur. İlk günden itibaren çalıştığınız işyerinde ne kadar şık olursanız saygınlığınız da o kadar hızlı kabul edilecektir. Özellikle ilk gün gittiğinizde hiçbir zaman aşırılığa kaçmamalısınız. Bir hatırlatma yapalım sizin cesur giyiniyor olmanız sizi akıllı olarak göstermez. Bunun için kendinizi o havaya almayın. Kıyafet tarzında sadelik önemlidir. Eğer ki siz yaratıcılığınızla ön plana çıkacak bir iş bulmamışsanız o zaman yapmanız gereken şey sade olmaktır.

Her Aklınıza Geleni Sormamalı mısınız?

Tabi ki soracaklarınız çalışacağınız işle alakalı ise o zaman kafanıza takılanı sormalısınız. Ancak bunu da abartmayın.  Yeni bilgiler öğrenmek güzeldir ancak çok soru sormak sizin bilgisizliğinizi de öne çıkaracaktır. Bu arada unutmadan altını çizelim yeni işyerinde eliniz telefonda telefon kulağınızda hiç yaşanmaması gereken bir durum.

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir