Nasıl Polis Olunur ? Polis Olmanın Şartları Nelerdir ?

Bu yazımızda birçok kişinin hayallerini süsleyen mesleklerden biri olan polislik mesleğini paylaşacğız. Çünkü ülkemizde polisliğe gelen ilgi her geçen gün artmaktadır. Bu yüzden size polis olmanın yolları hakkında bilgiler vereceğiz. Nasıl polis olunur ? ve Polis olmanın şartları nelerdir ? gibi soruların cevabını sizlere sunacağız. Sizde polis olmak ve kariyerinizi polis olarak yapmak istiyorsanız, doğru adrestesiniz. İsterseniz lafı uzatmadan hemen konumuza geçelim…

Polisler Ne İş Yapar ?

Polisler, vatandaşın güvenini ve huzurunu sağlayan kamu görevlileridir. Hemen her koşulda üniformalı veya sivil olarak hizmet vermektedirler. Bunların yanı sıra polisler;

 • Kamu düzenini ve güvenliğini,
 • Yasaların uygulanmasını,
 • Suçları önceden tespit edilmesini,
 • Çeşitli lisans ve belgeleri düzenlemek

ile hizmetini verirler.

Nasıl Polis Olunur ? 2018

Polis olabilmek için adaylara birçok yol ile şans tanınmaktadır. Öncelikle lise mezunuysanız ve polis olmak istiyorum diyorsanız, YGS sınavına girerek belirlenen barajı geçmeniz gerekmektedir. 4 yıllık fakülte mezunuysanız ve polis olmak istiyorsanız, POMEM okuyarak kısa zamanda polis olma şansı yakalayabilirsiniz. Tabii bu adım için KPSS sınavına girmeniz gerekmektedir. KPSS sınavına girerek ve yeterli puanı alarak POMEM’e başvuru yapabilirsiniz. Eğitiminizi tamamladıktan sonra son adım olarak mülakatlara katılmanız gerekmektedir. Mülakatlarıda başarılı bir şekilde tamamlarsanız, sizde polislik için son adımı atmış olursunuz.

polis mezuniyet

Polis Olmanın Şartları Nelerdir ?

Aşağıda genel olarak polis adayında aranan şartlar yer almıştır. Bu şartlar zamanla farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden başvuru yaptığınızda güncel başvuru bilgileri size sunulacaktır.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • 18 ve üzeri yaş grubunda yer almak,
 • Disiplinsizlik suçu bulunmamak, (Temiz bir sicile sahip olmak.)
 • Bayanlar için 1.65, erkekler için 1.67’den kısa olmamak,
 • Kilo ve boy orantılı olmak,
 • Görevi yapmasına karşın bir sağlık engeli bulunmamak.

nasıl polis olunur

Polisler Ne Kadar Maaş Alır ?

Birçok polis adayı hayalinden daha çok maaşı iyi olduğu için polislik mesleğini tercih ediyor. Bu yüzden polisliğe ilgi her geçen gün artmaya devam ediyor. Peki polisler ne kadar ücret alıyor ?

Polislerin maaşı görev, kıdem ve kademeye göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden net bir ücret söyleyemiyoruz. Fakat yeni işe başlayan bir polis yaklaşık 3000 civarında maaş alıyor.

Bir Poliste Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Genel şartların yanı sıra polis olmak için bazı karakteristik ve fiziki özellikler de büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda iyi bir polis her şeyden önce insanlara saygıyı kendisine ilke edinmelidir. Sorumluluk ve dikkat sahibi olmak da bir polisin hem topluma örnek olması açısından hem de mesleğini doğru yapması açısından sahip olması gereken özelliklerdir. Bununla birlikte iyi bir polis disiplinli, sorumlu olduğu kanun ve yönetmeliklere uyan bir kişiliğe sahip olmalıdır.

Polislikte Rütbe Yükseltme Nasıl Olmaktadır?

Polislik eğitimini tamamlayan her polis memuru direk olarak görev yerine devlet tarafından atanmaktadır. Polis memuru olarak en az 3 yıl boyunca görevini idam ettirdikten sonra Emniyet Müdürlüğünün açmış olduğu ve 6 ay civarında süren kurslara katılarak bu kursları başarı ile tamamlayan her polis memuru genel kültür ve mesleki bilgi üzerine hazırlanmış olan sınavı da geçtiği takdirde “Komiser Yardımcısı” unvanını almaktadır. Ardından bir sonraki yükselme için en az 6 yıl görevini yapması gerekmektedir.

Polislik Mesleği Nasıl Bırakılır?

Polis memuru olarak ataması yapılan kişiler en az 6 yıl boyunca görevlerini yerine getirmek durumundadırlar. Aksi takdirde aday memur olarak ilk göreve başladıklarında polisliği bırakmak isterler ise yönetmelikte esas alan hususlara göre eğitimlerinde harcanan tüm giderler kanuni faiz uygulaması ile kişiden tazminat olarak geri talep edilmektedir ve asil memurluk ile kişinin ilişkisi tamamen kesilmektedir. Ancak 6 yıl dolduktan sonra kişi başka bir devlet kurumuna nakil atama yolu ile yönetmeliğe uygun bir şekilde geçiş yapabilmektedir.

Konu hakkında sorularınız varsa, cevabını bulmak için sayfanın altında bulunan yorum kısmından bizlere iletiniz.

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Nasıl Polis Olunur ? Polis Olmanın Şartları Nelerdir ?” için 2 yorum

 • Şubat 4, 2016 tarihinde, saat 19:40
  Permalink

  Polis Olmak İçin Ciddi Bir Surat İfadesi mi Gerekir?

  Yanıtla
  • Şubat 4, 2016 tarihinde, saat 21:29
   Permalink

   Hayır Tuğba Hanım, fakat birazda olsa ciddiyetin yarar sağlayacağını düşünüyoruz.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir