Yurt Dışı İş İlanlarına Nasıl Başvuru Yapılabilir?

Dünya çapında geçerli bir meslek sahibi iseniz ve yabancı dil ile ilgili bir sorununuz yoksa, yurtdışında bir firmada çalışabilirsiniz. Bunun için iş başvurusu yapmanın farklı yolları mevcuttur. Bunlardan bir tanesi, firmaların internet sitesinden iş başvurusu yapmak ve firmaların insan kaynaklarının iş ilanlarını takip ederek CV göndermektir. Diğer bir yol ise online ağlar vasıtası ile firmalara ya da kişilere ulaşmaktır.

 

 

Yurtdışı Staj Başvuru Nasıl Yapılır?

Yurtdışı Staj Başvuru Nasıl Yapılır?

Yurtdışında yapılan stajlar, CV’lerde yer aldığı zaman iş başvurularında birçok kişiyi elemenize yardımcı oluyor. Yabancı bir ülkede staj yapmak, kişilerin kendilerini geliştirmelerine ve farklı  çevrelerle tanışmalarına ve buna bağlı farklı çözümler üretmelerine ve değişik pazarları öğrenmelerine neden oluyor. Yurtdışında staj yapmak isteyen öğrenciler veya yeni mezunlar için farklı kurumların farklı programları bulunuyor.

Staj programlarına katılmak için, çok iyi İngilizce bilmek gerekiyor. Staj programlarının bazıları üniversiteler tarafından desteklenirken, Avrupa Birliği’nin desteklenen programlar ya da Türk firmaları tarafından yönlendirme de yapılabiliyor.

Staj başvurusunda bulunmak için bazı evraklar gereklidir.

 • Staj başvuru formu ve staj sözleşmesi
 • Varsa TOEFL belgesi
 • En son lise ve üniversite diploması, transkript
 • Fotoğraf
 • Pasaport
 • İngilizce CV
 • Mümkünse referans mektupları ( tercih nedenidir) belgeleri ile staj programına başvuru yapılır. Staj yapmak için yaş 18- 30 yaş olup, stajlar en az 6 ay en fazla 2 yıl sürmektedir.

Yurtdışında İş İmkanı Olan Meslekler

Yurtdışında çalışmak istiyorsanız, refah düzeyi yüksek olan ülkelerde çalışma imkanından bahsediyor olmanızı gerekmektedir. Çünkü farklı bir ülkede çalışıp, üstüne farklı sorunlarla uğraşmak, kariyer hayatını olumsuz etkileyecektir.

Eğer Boğaziçi, ODTÜ, İTÜ gibi üniversiteleri bitirmiş iseniz, yabancı ülkelerde iş bulma şansı çok fazladır. Bu üniversiteler Avrupa’ da oldukça popüler üniversitelerdir.

Yurt dışında çalışma şansı yüksek olan meslekler;

 • Yazılım mühendisi, teknolojinin sürekli gelişmesi her alanda yazılımcılara ihtiyaç duyulmasına neden oluyor.
 • Fizik ve matematik mühendislikleri, ülkemizde çok da tercih edilen meslekler olmasa da, yurtdışında bilimsel araştırmalar için çok fazla tercih ediliyorlar.
 • Makine mühendisliği, özellikle Almanya gibi ülkeler tarafından çok fazla tercih edilen bir meslektir.

Bunların dışında web entegre uzmanı, inşaat mühendisi ve teknikeri, elektrik mühendisi, mimar, bütçe uzmanları, aşçı ve berberlerde yurt dışında iş bulabilecek meslekler arasında sayılabilir. Fakat orta düzeyde bir yaşam standardı sağlamak söz konusu olabilir.

 

Yurtdışında Çalışmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Yurtdışında çalışmak için bazı belgeler istenir ve bu belgelerin zamanında eksiksiz, sırayla teslim edilmesi önemlidir.

 • Doğum belgesi,
 • Sabıka kayda
 • Pasaport

İstenilen belgelerin zamanında hazır olmaması vize işlemlerinde problemlerle karşılaşılmasına neden olur. Ülkeye ait vize dışında çalışma vizesini alınması  gereklidir. Çalışma vizesi için ekonomik durumunuz ile ilgili teminatlar istenebilir.

Yurtdışında En Çok İşçi Alan Ülkeler Hangileridir?

Yabancı istihdamın talep edildiği ülkeler, en çok iş açığının olduğu ülkelerdir. Hazır gıda sektöründe çalışmak istiyorsanız  tercih edilebileceğiniz ülkeler; Türk kültürüne yakın olması sebebiyle Ortadoğu ülkeleridir.

İyi derece İngilizce biliyor ve IT sektöründe çalışmak istiyorsanız tercihiniz; Avrupa ülkelerinden Doğu ülkelerine kadar farklı tercihler söz konusudur.
İnşaat sektöründe çalışmak istiyorsanız; Türk Cumhuriyetleri, Rusya ve Arap ülkelerinde istediğiniz düzeyde iş bulma şansınız mevcuttur.
Üretim ve ihracat alanında tecrübeli iseniz, en iyi çalışılabilecek ülke; Çin Halk Cumhuriyeti’dir.
Avustralya, her alanda iş bulma konusunda hala ön sıralarda yer almaktadır.

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir