Çeyiz Hesabı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Hükümet tarafından yapılan açıklama göre yeni evlilere çeyiz yardımı yapılacak. Yeni evlenecek çiftleri heyecanlandıran uygulama hakkında detaylar paylaşılmaya başlandı. Peki devlet tarafından ödenecek olan çeyiz yardımından nasıl yararlanılacak ? Çeyiz yardımı için hangi şartlar aranacak ? İşte hükümet tarafından açıklanan faydalı uygulamanın detayları…

Çeyiz Hesabı Ne Zaman Yürürlüğe Girecek ?

Çeyiz hesabı ve devlet katkısı detaylarına ait bilgiler Resmi Gazete’de yayımlandı. Açıklanan bilgilere göre 27 yaşına kadar evlenmek isteyen çiftlere verilecek çeyiz yardımı uygulaması yürürlüğe girdi. Uygulamaya göre en fazla 24 yaşında evlenmemiş olan gençlerle, 18 yaşının altında çocuğu olan aileler çeyiz hesabı için bankalara başvuru yapabilecek. Çeyiz hesabında aylık ya da 3 aylık olarak en az 3 yıl düzenli ödeme yapan çeyiz hesabı sahiplerine, devlet tarafından sözleşmede yer alan sürenin sonunda en fazla 5 Bin TL’lik bir katkı sağlanacak.

Çeyiz Hesabından Kimler Yararlanacak ?

27 yaşını doldurmadan önce ilk evliliğini yapan ve evlenmeden önce 3 yıl süresince çeyiz hesabına 100 Tl ve 1000 Tl arasında düzenli olarak ödeme yapan çeyiz hesabı sahipleri, devlet katkısından yararlanabilecek. Fakat aylık olarak yapılan ödemelerin 3’den fazla aksaması (ödenmediği) halinde devlet katkısı iptal olacak. Devlet katkısı almaya hak kazananlar, evlendikten sonra evlilik belgelerini en fazla 6 ay içinde bankaya teslim etmesi gerekecek. Böylece çeyiz hesabının aşamalarını tamamlayan vatandaşlar, devlet katkısından yararlanmış olacak.

çeyiz hesabı başvuru

 

 Çeyiz Hesabının Özellikleri

  • Devletin çeyiz hesabına olan katkısı, yapılan ödemeye göre değişmektedir. Fakat evlilik tarihinden itibaren geçen süre için, hesaptaki paranın yüzde 20’sinden fazla olmamaktadır.
  • Devlet katkısı tutarı ve düzenli ödeme miktarlarındaki sınırlarında, değerleme oranı ölçüsünde artırım yapılmaktadır.
  • Düzenli ödemelere artı olarak, üstü sınırı geçmemek şartıyla istenildiğinde hesaba para yatırılabilecektir.
  • Hesap açılışında, bir kereye mahsusen üst sınırı aşan bir tutar yatırılabilir.
  • Çeyiz hesabı bir kişi adına açılacak ve başka bankalara taşınamayacaktır.
  • Hesaptaki bakiyeyi asgari ödeme tutarının altına düşürmemek şartıyla yılda 2 kez birikimden para çekme hakkı bulunmaktadır.

Bu şekilde uygulanacak olan çeyiz hesaplarında, gençlerin yuva kurmalarının desteklenmesi için yaptıkları birikimlere yüzde 20 oranında ve 5 bin TL’ye kadar devlet desteği sağlanacaktır.

Bu uygulamadan faydalanmak isteyenler bankalardan TL cinsinden mevduat hesabı ya da katılım fonu hesabı açtırmaları gerekmektedir. 18 yaşından küçük olanlara ise velisi veya vasisi hesap açabilecek.

Devlet katkısından yararlanmak için evlilik tarihinden itibaren 6 ay içinde, evlilik cüzdanı ve ilk evliliğiniz olduğuna ilişkin nüfus müdürlüğünden alınan belge ile bankaya başvurmalısınız

vagif_wedding_120915_14

Ödemeler Aksarsa Ne olur?

Katılımcılardan aylık ödeme planı seçenlerden bir dönemde 3 kereden fazla ödemeyi aksatmaları halinden destekten yararlanamazlar. 3 aylık ödeme planını seçenlerden de bir dönemde birden fazla düzenli ödeme yapılmaz ise katkı hakkını kaybeder.

Çeyiz Hesabını Kapatabilir miyim?

Evet, istediğiniz zaman çeyiz hesabınızı kapatabilirsiniz. Fakat hesap 3 yıldan önce kapatılırsa, daha önceki dönemlerde tahakkuk ettirilen brüt faiz, anaparadan düşürülüp o şekilde size ödeme yapılacaktır. Hesabın süresi 3 yılı geçmişse, devlet katkısı olmaksızın, hesaba ilişkin faizler, ana para ile birlikte kişiye verilecektir.

Uygulama hakkında soru, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz. Ayrıca yorumlarınıza diğer ziyaretçilerden de cevap alabilirsiniz. İlerleyen günlerde yapılabilecek değişiklikler ya da şartlar için sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takipte kalabilirsiniz.

İşin Adresi olarak yeni evleneceklere mutluluklar dileriz.

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir