Önyazı Nasıl Yazılır? Hazır Önyazı Örnekleri

Genel olarak iş başvuru süreçlerinde karşımıza sık sık çıkan önyazı hakkında bir paylaşım yapma gereği duyduk. Çünkü önyazı iş bulma süreçlerinde işimize oldukça fazla yarayacaktır. Hatta iyi bir önyazı iş başvuru süreçlerinde bizi bir adım öne taşıyacaktır. Asıl konumuza dönecek olursak önyazı nedir? ve nasıl yazılmalıdır? İsterseniz bu konuda araştırmalarımızın sonucunu beraber inceleyelim.

 

Önyazı Nedir? ve Ne İçin Kullanılır?

İlk olarak nasıl yazıldığını öğrenmeden önce önyazı nedir? hakkında bilgi edinmekte fayda var. Lafı çok uzatmadan kısa cümleler ile açıklayacak olursak, şunları söylebiliriz;

-Önyazı, iş süreçlerinde karşımıza çıkan ve iş ile ilgili tecrübelerinizin, becerilerinizin, deneyimlerinizin ve buna benzer birtakım bilgilerin bulunduğu alandır. Bu bölümde gereksiz bilgilerden kaçınılması, kısa ve öz bir şekilde yazılması tavsiye edilmektedir. Peki iyi bir önyazıya sahip olmak için ne yapılmalıdır? İsterseniz bir alt başlıkta bu soruyu da cevaplayalım.

İyi Bir Önyazı Nasıl Olmalıdır?

Önyazının iş başvuru süreçlerinde sizi bir adım öne taşıyabileceğinden dolayı iyi bir önyazı oluşturmanız sizin yararınıza olacaktır. Merak etmeyin! burada devreye biz giriyoruz. Bir kariyer bloğu olarak iyi bir önyazı nasıl olmalıdır? hakkında bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

  • İlk adımda işverenin adını biliyorsak, Sayın ”İşveren” diyerek yazımıza başlıyoruz. (Eğer işveren adını bilmiyorsak, ad yerine Sayın “Yetkili” yazmamızda bir problem olmayacaktır.)
  • Önyazı, özgeçmiş ile uyumlu bir şekilde yazılmalıdır.
  • Gereksiz bilgilerden arındırılmalı ve net olmalıdır.
  • Yukarıda dediğimiz gibi özgeçmişte bulunan bilgilerin aynısını önyazıda bulundurmayınız. Aksi takdirde bu durum gereksiz bilgiler ile önyazıyı doldurmuş olacaktır.
  • Önyazıda iş tecrübeniz ve becerileriniz yer alsın.
  • Göz yormaktan kaçının! Sade, anlaşılır ve düz renk bir önyazı tavsiye edilmektedir.
  • Yazınızı bitirirken “Saygılarımla” demeyi unutmayınız.

Önyazı Yazarken Nelere Değinilmelidir?

İş başvuru sürecinde özgeçmiş görevini gören önyazı, iş başvurusunda kişiyi işverene tanıtmak konusunda büyük bir işlev yüklenmektedir. Önyazı yazılırken birçok konuya dikkat edilmesi gerektiği gibi bazı konulara da önyazıda mutlaka değinmek gerekmektedir. Bu bağlamda iş başvurusu için yazılacak olan bir önyazıda mutlaka; kısaca referanslara, kişinin kendi karakter özelliklerine ve iş deneyimlerine değinilmelidir. Böylece iş başvurusu sırasında kişi hakkında iş veren daha kolay ve net bilgiler edinebilecektir.

Önyazı Yazarken Nelerden Kaçınılmalıdır?

İş başvurusu sırasında büyük bir öneme sahip olan önyazı; öncelikle olabildiğinde kısa tutulmalıdır ve gereksiz uzatmalara gidilmemekle birlikte aynı zamanda klişe söz ve cümlelerden de mutlaka kaçınılmalıdır. Aksi takdirde farklılık yaratmak amacı ile kullanılacak süslü ve klişe cümleler iş verenin nazarında iş başvurusu yapan kişinin olduğundan farklı ve olumsuz bir izlenime sahip olabilmektedir. Kısacası; ön yazı kapsamında bulunması gereken bilgiler kısa ve öz bir şekilde ayrıntıya girmeden yazılmalıdır.

 

Önyazıyı Teslim Etmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Önyazı bir iş başvurusu için hazırlandıktan sonra iş verene teslim edilmeden önce mutlaka belli başlı kontrollerden geçirilmelidir. Mutlaka yazı karakterine dikkat edilmesi gereken hem basitlikten hem de aşırılıktan kaçınılması gereken önyazı teslimden önce mutlaka gözden geçirilmelidir ve yazılan cümleler tek tek okunarak abartılı olan yerler silinmeli ya da eksik kalan yerler ver ise tamamlanmalıdır.

Hazır Önyazı Örnekleri 2019

Bilgilerin yanısıra daha açıklayıcı olması adına hazır önyazı örneklerini bu başlık altında sizlere sunuyoruz. Dilerseniz bu formatlarda kendinize uygun biçimde önyazı oluşturabilirsiniz. Önyazı örneklerinin üstüne tıklayarak, daha büyük bir şekilde görüntülemeniz mümkündür.

1)-Sayın Yetkili, cvbenim.com iş arama sitesinde,14.05.2019 tarihinde yayınlanan “Seo Uzmanı” pozisyonunuzun niteliklere uygun olduğumu düşünmekteyim.Son iş deneyimimde çalıştığım firmanın web sitesini google arama motorlarında ilk sıralara yükselttim.Özgeçmişime ek olarak detaylı portfolyomu sizlere sunabilirim.

2)-Merhaba, dışa dönük, insan ilişkileri iyi olan, pozitif uyumlu biriyim. Öğrenmeye açık yaptığı işi sonuna kadar getirebilen kariyer hedeflerini çizmiş ve bunu teker teker yapmak için çabalayan disiplinli ve kararlı bir yapım var.
Yeni şeyler öğrenmeyi, yeteneklerimi geliştirmeyi çok önemsiyorum. İstekli özenli ve dikkatli çalışmanın mutlaka başarı ile sonuçlanacağının bilincindeyim.
Saygılarımla,

 

3)

deneyimli-onyazi-ornegi-2

4)

önyazı örnekleri

5)

onyazi_iyiornek

Paylaşım hakkında dilediğiniz bütün soruları aşağıdaki yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Ayrıca iş başvuru sürecinde size yardımcı olacak bilgiler ve yeni iş ilanları için bizi takipte kalın!

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir