Askerlik Durum Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır ? 2019

Bir iş kolunda çalışmak isteyen binlerce kişiden askerlik durum belgesi talep edilmektedir. Bunun nedeni işe alınacak personelin askerlikle ilişkisinin bulunmaması yani askere gitme sorununun bulunmamasıdır. Bu konuda yıllardır askerlik durum belgesi alabilmek için sabahın erken saatlerinde askerlik şubelerinin önlerinde sıra beklemek gerekiyordu.

Hatta, sıra gelmemesi durumunda da ertesi gün tekrar sıraya girmek gerekiyordu. Bakıldığında birkaç dakikalık bir işlem sizlerin saatlerini hatta günlerinizi alıyordu. Artık bunu e-devlet üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Biz erkekler olarak iş sürecinde karşımıza çıkan en önemli niteliklerden birisi askerliktir. Hatta birçok iş ilanında görürsünüz, en az 2 yıl tecilli veya askerlik hizmetini tamamlamış adaylar tercih edilir. Peki sizin askerlik durumunuz nedir ? İşte bu sorunun cevabını öğrenebilmek için bazı araştırmalar yaptık. Araştırmalarımızın sonucu internetten askerlik belgesi sorgulama hizmetini öğrenmiş olduk. İsterseniz hemen konuya geçelim…

Askerlik durum belgesi iş sürecinin yanısıra birçok işlemlerde karşımıza çıkabilmektedir. Bu yüzden e-Devlet, işinizi kolaylaştırabilmek için e-hizmetler sayfasında  ‘Askerlik Durum Belgesi Sorgulama’ adında bir sayfa açmıştır. Bu sayfadan T.C Kimlik No ve e-Devlet şifreniz ile giriş yaparak, askerlik durumunuzu öğrenebilirsiniz. Fakat henüz bir e-Devlet şifreniz yoksa ve temin etmek istiyorsanız, sizi bir alt başlığa alalım. Eğer bir e-devlet şifreniz varsa ve hemen sorgulama işlemine geçmek istiyorsanız, aşağıdaki bağlantı adresine giriş yapınız. Ardından yazıya devam ederek sorgulama işleminizi gerçekleştirin.

Bağlantı adresi : https://www.turkiye.gov.tr/hizmetler

Askerlik Durum Belgesi Dökümanı Nasıl Çıkarılır ?

Yukarıda ki adrese giriş yaptığınız zaman bütün e-hizmetlerin bulunduğu sayfayı göreceksiniz. Sol menüdeki harflerden (m) tuşuna basarak veya aşağı doğru inerek ‘Milli Savunma Bakanlığı’ adlı başlığı bulunuz. Sonra bu başlık altındaki askerlik durum belgesi sorgulama hizmetine tıklayınız. Kimliğimi şimdi doğrula diyerek devam ediniz. Sizden T.C Kimlik No ve e-Devlet şifrenizin girilmesi istenecektir. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde yazarak giriş yapınız. Sisteme başarılı olarak giriş yaptığınız zaman sistem sizi yönlendirecektir. Adımları takip ederek askerlik durum belgesine ulaşabilirsiniz.

Fakat konu hakkında sorunlar yaşıyorsanız, alt kısımda bulunan yorum alanını kullanarak bizlere iletebilirsiniz. Bizler ve diğer ziyaretçiler tarafından geri dönüşler kısa süre içersinde yapılacaktır. Ayrıca en yakın askerlik şubesine giderekte detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

E-DEVLET ŞİFRESİ İLE ASKERLİK DURUM BELGESİ SORGULAMA

Şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı girerek İnternet bağlantısı olan her yerden e-devlet sistemine giriş yapabilir, Milli Savunma Bakanlığı bölümüne girerek buradan kolayca sorgu yapabilirsiniz.

ASKERLİK DURUM BELGESİ İÇİN E-DEVLET ŞİFRESİ ALMA

Elektronik devlet sistemi dünyanın birçok ülkesinde özellikle Avrupa ülkelerinde yıllardır kullanılmaktaydı. Ülkemizde de bu alana geçiş sürekli artış göstermekte ve her geçen gün yeni hizmetler ortaya konulmaktadır. E-Devlet ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için birçok kolaylık sunulmuştur.

E-devlet tarafından sunulan kolaylıklardan birisi de askerlik durum belgesi sorgulamadır. Yukarıda anlatıldığı gibi artık bu belgeyi alabilmek için saatlerce uğraşmanıza gerek yok. Hatta, kimse ile görüşmenize de gerek yok.

Size en yakın PTT şubesine gidip hemen bir e-devlet şifresi alıp kolayca askerlik durum belgesi sorgusu yapabilir. Raporu kaydedebilir ve çıkartarak talepte bulunan kuruma verebilirsiniz.

E-Devlet Şifresini Nasıl Temin Edebilirim ?

askerlik durum belgesi sorgulamaİlk olarak bir e-Devlet şifresi alabilmek için en yakın PTT şubesine gidiniz. Sonra görevli memura e-Devlet şifresi almak istediğinizi belirtiniz. Memur tarafınca sizden nüfus cüzdanınız istenecektir. Ayrıca ilk defa şifre alıyorsanız 2TL, ikinci defa şifre alıyorsanız 4 TL ödeyerek e-Devlet şifresini alabilirsiniz. Şifrenizi temin ettikten sonra yukarıdaki adımları takip ederek askerlik durum belgenizi sorgulayabilirsiniz.

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir