Adli Sicil Kaydı Nereden ve Nasıl Alınır ?

Genelde yeni bir işe başlarken bizden istenen evraklar arasında yer alan Adli sicil kaydı nereden ve nasıl alınır ? İnternetten Adli sicil kaydı alınabilir mi ? Bu soruların cevabı ve Adli Sicil Kaydı formuna ulaşmak için aşağıdaki adımları takip ediniz.

Adli Sicil Kaydı Nedir ?

Adli sicil kaydı, genel olarak işverenler tarafından adayın güvenirliliğini değerlendirmek ve var ise suç bilgilerini görmek için kullanılan bir dökümandır. İşveren bu döküman sayesinde varsa suç kayıtlarını görebilmektedir. Bu duruma göre iş başvurunuzu değerlendirmektedir. Peki Adli sicil kaydı nasıl alınır ?

Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır ?

Sizde herhangi bir sebepten dolayı Adli sicil kaydı almak istiyorsanız, bunu iki yol ile yapabilirsiniz. İster internet ile isterse Adliye aracılığı ile gerekli dökümana ulaşabilirsiniz. Biz bu paylaşımımızda sizlere iki yöntem hakkında gerekli bilgilendirmeyi yapacağız. İlk olarak internetten adli sicli kaydı alma yöntemi ile başlayabiliriz.

İnternetten Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır ?

Adli sicil kaydı alırken en çok kullanılan yöntem diyebiliriz. Çünkü gelişen internet dünyasında bunu kısa ve zahmetsiz bir şekilde yapabilirsiniz. İlk olarak internetten adli sicil kaydı alabilmek için E-devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Eğer, e-devlet şifreniz yok ise en yakın PTT şubesine giderek temin edebilirsiniz. İlk defa e-devlet şifresi alıyorsanız 2 TL, ikinci defa e-devlet şifresi alıyorsanız 4 TL karşılığında e-devlet şifresine sahip olabilirsiniz. Bu işlemi yapmak oldukça kolay ve zahmetsizdir. Peki e-devlet şifresini aldıktan sonra ne yapmalıyız ?
Yapılacak işlemler resimli olarak anlatılmıştır.

İlk olarak buraya tıklayarak, e-devlet (turkiye.gov.tr) adresine giriş yapmalısınız. Karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır.

sicil kaydı 1

Karşınıza çıkan bu sayfada kimliğimi şimdi doğrulama butonuna tıklayarak ikinci adıma geçiniz. Karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfada sizden T.C Kimlik No ve almış olduğunuz E-devlet şifresi istenecektir. Bu alanları doldurarak, sisteme giriş yap butonuna tıklayınız.

adli sicl 2

Gerekli alanları doldurarak, sisteme giriş yaptıktan sonra son adım olarak adli sicil kaydı sorgulama formu bölümüne yönlendirileceksiniz. Bu sayfada sizden belgenin hangi firmaya verileceği ve neden verileceği hakkında bilgi istenmektedir. Bu formuda başarılı olarak tamamladıktan sonra, adli sicil kaydınıza ulaşabileceksiniz.

adalet-bakanligi3

Adliye’den Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır ?

İnternetten adli sicil kaydı alamıyorsanız eğer, adliyeye giderek dilekçe doldurmanız gerekmektedir. Dilekçeyi doldurkan kısa bir süre sonra adli sicil kaydına sahip olabilirsiniz.

Adli sicil kaydı alma konusunda sorunlar yaşıyorsanız, yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz. Böylece sorularına yanıt bulabilirsiniz.

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir