Ev Almak İsteyenlere Devlet Desteği 2018

Günümüzde vatandaşı en çok sevindiren ve heyecanlandıran haberlerin arasında yer alan devlet desteği için çalışmalar sona erdi. Çalışmaların sona ermesi ile ev alana devlet desteği yürürlüğe girdi. Artık belirli şartlar ile 3 yıl boyunca hesabına para yatıran katılımcılar, 3 yıl sonunda devletten destek almaya hak kazanacak. Peki ev alana devlet desteği hizmeti kimlere verilecek ? Kimler hizmetten yararlanabilecek ? ve Hizmet şartları neler olacak ? Bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık. Araştırmalarımızın sonucunda sizlerin ev sahibi olabilmesi için detaylı bir bilgiye ulaştık.

Ev Alana Devlet Ödeneği Yardımı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, henüz ev sahibi olmayan vatandaşların ev sahibi olabilmesi için ‘konut hesabı’ uygulamasınında sona geldiklerini açıkladı. Son olarak uygulama ilgili kuruluş ve kurumların görüşüne sunulup Başbakanlığa sevk edilecektir. Ardından ise uygulama hizmet vermeye başlayacaktır.

Ev Almak İçin Kimler Devlet Desteği Alabilir ?

İlk olarak söylemeliyiz ki, her isteyen vatandaş bu yardımı devletten alamayacak. Bunun için konut hesabı düzenlemesinde yer alan şartlara uygun olmak gerekmektedir. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in yaptığı açıklamara göre kanut hesabı düzenlemesi şöyle olacak;

ev alana devlet desteği

Konut hesabı açmak için katılım yapan vatandaşların Türk vatandaşı olması ve konut (ev) sahibi olmaması gerekmektedir. Bu düzenlemeye uyan vatandaşların devlet katkısına hak kazanabilmesi için yurtiçi mevduat veya katılım bankalarında konut hesabı açmaları ve konut edinim tarihine kadar asgari 3 sene boyunca hesaba düzenli olarak ödeme yapmaları gerekmektedir. Bu şartları gereğince yerine getiren vatandaşlar konut edinim tarihi itibari ile hesabında bulunan toplam tutarın azami yüzde 20’sine (%20) kadar devlet desteği ödemesi yapılacaktır. Şuan için ise devlet desteği azami tutarı 15 bin liradır. Ödenek hak sahibine hesabın yer aldığı banka aracılığı ile ödenecektir. Ayrıca konut hesabı açmak için en yakın yurtiçi mevduat ve katılım bankalarına başvuru yaparak bilgi edinebilirsiniz.

Ev Alana Devlet Katkısı Ödemesi

devlet katkısı alımıEn az 3 yıl düzenli ödeme zorunluluğu olduğu için ilk devlet katkısı ödemeleri 2019 yılında başlayacaktır. Yani devlet desteğini hak etmek için düzenli olarak 3 yıl boyunca konut hesabına ödeme yapmanız gerekmektedir. Böylece 2016 yılında hizmeti verilen uygulama için ilk ödemeler 2019 yılında gerçekleşecek. Ödeme ise hesabınızın bulunduğu banka aracılığı ile yapılacaktır.

 

 

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir