Kan Grubu Kartı Nereden Alınır Ve Ücretli Midir ?

Kan grubu kartını Sağlık Ocağı, Aile Sağlık Merkezi, Devlet Hastanesi veya Özel Hastaneler’den alabilirsiniz. Düzenli kan bağışı yapanlar, isterlerse Kızılay’dan da alabilmektedir.

Genelde yeni bir işe başlarken ve ehliyet alımı zamanlarında karşımıza sık sık çıkan kan grubu kartı için araştırma yaptık. Sizlerin en kısa zamanda kan grubu kartına sahip olabilmeniz için araştırmalarımızı bu konu altında topladık. Eğer sizde yeni bir iş başlangıcı yapacaksanız “Kan Grubumu Öğrenmek İstiyorum” diyorsanız veya başka bir sebeple kan grubu kartına ihtiyaç duyduysanız, yazımızı inceleyerek kan grubu kartı nasıl alınır ? öğrenebilirsiniz.

Kan Grubu Kartı Ne İşe Yarar ?

Kan Grubu Kartı Nasıl ve Nereden Alınır ? İş İçin Kan Grubu Kartı Nereden Alınır ?

İşe başladıktan sonra herhangi bir sağlık sorunu yaşandığında veya iş kazası gibi istenmedik durumlar olduğunda, kan grubu kartına bakılarak daha hızlı müdahale etme imkanı doğmaktadır. Dakikaların bile önemli olduğu bu anlarda, kan grubunuzun bilinmesi, sağlık ekiplerinin daha hızlı bir şekilde tedaviye başlamalarını sağlamaktadır.

Aile Sağlık Merkezi Kan Grubu Öğrenme

Kan grubu kartına, gayet kolay ve zahmetsiz bir şekilde sahip olabilirsiniz. Kan grubu kartı almak için tek yapmanız gereken, hangi Aile Sağlık Merkezi’ne kayıtlıysanız, oraya başvurmaktır. Aile Sağlık Merkezi’nde bulunan aile doktorunuza müracaat ederek, kan grubu değerlerinize ulaşabilirsiniz. Aklınızda bulunsun; Aile Sağlık Merkezleri, günün belirli saatlerinde kan grubu alımı yapmaktadır. Kan grubunuzu öğrenmek için Aile Sağlık Merkezi’ne başvuru yapacaksınız, saat 08:00 ile 10:00 arasında Aile Sağlık Merkezi’nde olmalısınız. Çünkü sizden alınan kan örneği hastaneye gönderilmektedir. Kan sonuçlarınız ise ortalama 1-2 gün içerisinde hastaneden sağlık ocağına teslim edilmektedir.

Kan Grubu Kartı Ücretli Midir ? Kan Grubu Kartı Ücreti 2019

Aile Sağlık Merkezleri herhangi bir ücret talep etmeden kan değerlerinizi ölçmekte ve kan grubu kartını size teslim etmektedir. Özel hastanelerden daha hızlı şekilde kan grubu kartını almak isteyenlerden 5-10 TL civarında bir ücret talep edilmektedir. Kızılay’a kan bağışı yapanlara, istemeleri halinde kan tahlili yapıldıktan sonra kan grubu kartı ücretsiz verilmekte.

 

kan grubu kartı

Hastane’den Kan Grubu Kartı Almak

Zamanı kısıtlı olanlar için Hastane’ye giderek kan grubunu öğrenmek uygun bir yöntemdir. Bunun için Devlet Hastanelerini ya da Özel hastaneleri kullanabilirsiniz. Devlet Hastanelerinde sıra almanız ve bir süre beklemeniz gerekebilmekte. Özel hastaneler belirli bir ücret karşılığında size çok hızlı şekilde kan grubu kartı sağlamaktadır.Kan grubumu unuttum nasıl öğrenirim? dememek için kan grubu kartınızı almanızı öneririz.

 Kan Grubu Öğrenme Testi Nasıl Yapılır?

Sağlık kuruluşlarına kan grubu kartı almak için gittiğinizde, size kan grubu öğrenme testi uygulanmaktadır. Bu testler; jel kart sistemi, fayans üstü kuagülasyon yöntemi ve santrifüj yöntemi ile yapılmaktadır.

  • Jel kart sistemi yöntemi şu şekilde uygulanır. Sizden alınan kan, altı farklı bölmenin olduğu jel antikor ile dolu bir karta, birer damla damlatılır. Bu kartın üzerinde A, B, RH faktörleri için bölümler ve test bölümü bulunur. Kart üzerine uygulanan kan santrifüj edilir. Çökelti halinde olan kısım pozitif, olmayanlar ise negatif değer taşır.
  • Kuagülasyon yöntemi şu şekildedir: Beyaz renkte olan cam veya fayansın üstüne kan örneğinden 3 damla sürülür. İlk damlaya A, diğerine B, sonuncu damlaya ise RH faktörü damlatılır. Pıhtılaşma varsa pozitif, yoksa negatif değer verilir. İki kan damlası da pıhtılaşmış ise AB, hiçbir damla da pıhtılaşma görülmediyse O değeri verilir.
  • Santrifüj yönteminde ise, üç tane kan tüpü içine birer damla A ve B faktörü damlatılmaktadır. 3. Tüpe ise RH faktörü damlatılır. Pıhtılaşan ve çöken kan pozitif kabul edilir. Çökmeyen kan ise negatif olarak isimlendirilir.

Kan gruplarında, hangi kan grubu hangisine verir aşağıdaki videodan görebilirsiniz.

Ehliyet için Kan Grubu Kartı Şart mı?

Hayır, şart değildir. Şayet nüfus cüzdanınızın üstünde kan grubu değeriniz yazılmışsa, ehliyet için kan grubu kartı almanıza gerek yok. Nüfus cüzdanında olmayıp, başka bir resmi evrakta kan grubunuz yazıyorsa bu da kabul edilir. Örnek olarak, askerlik belgelerinizde kan grubunuz yazılmışsa ya da daha önce işe girerken aldığınız sağlık raporunuzun üzerinde kan grubunuz belirtilmiş ise, ayrıca kan grubu kartını almanıza gerek yoktur.

Kan Grubumu İnternetten Nasıl Öğrenebilirim ?

E-Devlet üzerinden kan gruplarınızı öğrenebilirsiniz fakat daha önce kayıt ettirmeniz gerekmekte.Sağlık ocağından veya herhangi bir sağlık kuruluşundan ölçüm yaptırmış olmanız gerekmektedir.

T.C. ile Kan Grubu Sorgulama Yapabilir Miyim? Kan Grubu Nereden Öğrenilir?

Daha önce kızılaya kan bağışı yaptıysanız T.C. ile kan grubu sorgulama yapabilir ve ne zaman kan verdiğinizi görebilirsiniz.

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Kan Grubu Kartı Nereden Alınır Ve Ücretli Midir ?” için bir yorum

  • Ocak 18, 2018 tarihinde, saat 16:22
    Permalink

    kızılaya kan vermişseniz ordan sorgulayabilirsiniz

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir