KYK kredi ve burs başvurusu nasıl ve ne zaman yapılacak?

Birçok öğrenciyi yakından ilgilendiren ve merakla beklenen haber Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç tarafından geldi. Bakan Akif Çağatay Kılıç, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu kredi ve burs başvurularının başladığını duyurdu. Kredi ve burs başvurularının hangi tarihlerde ve nasıl yapılacağı ise aşağıdaki başlıklar altında paylaşıldı.

2016-2017 KYK Kredi ve Burs Başvuruları

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç: KYK kredi ve burs başvurularının başladığı twitter adresi üzerinden duyurdu. Başvuru tarihi ve başvuru adresinin de belirtilmiş olduğu twitter paylaşımı aşağıdaki gibidir.

kyk kredi ve burs başvuruları 2016

KYK Kredi ve Burs Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

KYK kredi ve burs başvurusu yapmak isteyen öğrenciler başvurularını 12 Ekim Çarşamba günü saat 23:59’a kadar yapabileceklerdir. Başvuru için aşağıdaki Gençlik ve Spor Bakanlığının resmi internet adresi kullanılacaktır.

Kredi ve Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç tarafından gerçekleşen açıklamada kredi ve burs için, yurt içinde ve KKTC’de (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) okuyanların, diğer yabancı ülkelerde önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora yapan öğrencilerin ‘e-Devlet’ ile veya ‘kyk.gsb.gov.tr‘ adresinde başvuru yapılabileceği bildirildi.

Başvuru için ‘kyk.gsb.gov.tr’ adresini kullanacaklar, aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaktır. Buradan öğrenim gördüğü yere göre seçimini yapan öğrenci, gerekli bilgilere ve başvuru formuna ulaşabilecektir.

kyk kredi ve burs başvurusu

e-Devlet ile Kredi ve Burs Başvurusu Yapma

KYK kredi ve burs başvurusunu e-Devlet aracılığı ile yapacak olanlar, ‘www.turkiye.gov.tr’ adresine giriş yapmalıdır. Karşılarına çıkan sayfada ise sol üst menüden ‘e-Hizmetler’ bölümü seçilmelidir. Burada sayfanın son kısımlarındaki ‘Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ başlığı bulunmalıdır. Bu başlık altından ise eğitim görülen yere göre (Yurt içi, KKTC, Yurt dışı) seçim yapmalıdır. Seçimi yaptıktan sonra çıkan ekranda ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna tıklanmalıdır.

Bu adımda sizde T.C Kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz istenecektir. Bu bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra başvuru yapacağınız ekrana yönlendirileceksiniz. Henüz e-Devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden temin edebilirsiniz. e-Devlet şifresi hakkında daha fazla bilgi için ‘e-Devlet şifresi nasıl alınır?‘ adlı konumuza göz atabilirsiniz.

Sonuçlar: Kredi ve burs başvurularının sonuçlarına yine aynı internet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Yapılan paylaşım hakkında fikir ve önerilerinizi yorum alanından bizlere iletebilirsiniz.

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir