CİMER Başvurusu Nasıl Yapılır? CİMER Şikâyet Hattına Başvuru Nasıl Yapılır?

CİMER; Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezinin kısaltılmışıdır. CİMER, vatandaşların sorunlarının çözüldüğü bir platform olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde insanların sorunlarına çare bulmak amacıyla kurulmuş olan platforma, yazı yazarak şikâyet veya sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Sorun ve şikâyetleriniz için öncelikle e devlet sistemini kullanıyor olmanız gerekmektedir. Vatandaşlar, gerekli şikâyet ve isteklerini CİMER aracılığıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletmektedir. Merkeze iletilen tüm sorunlar, çözülmeye çalışılmaktadır.

CİMER, Cumhurbaşkanlığı şikâyet platformu dışında, vatandaşların istek ve önerilerine de dikkate almaktadır. CİMER’e telefon, fax, posta ve e devlet sistemi ile ulaşabilirsiniz. CİMER başvurusu yapmak için Cumhurbaşkanlığı sitesi üzerinden, CİMER başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Formda yer alan bilgilerin eksiksiz şekilde doldurulması gerekmektedir. Başvuru formunu doldurduktan sonra, gerekli şikâyet veya isteklerinizin yazılması gerekmektedir. Başvurularınız, 30 gün içerisinde cevaplanmaktadır.

 

 

Cumhurbaşkanı’na Mail Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Vatandaşlar; istek, öneri ve şikâyetler konusunda, Cumhurbaşkanına ulaşmak isteyebilirler. Sorunlara çözüm getirilmesi konusunda, Cumhurbaşkanlığına bağlı merkezler ve kişiler bulunmaktadır. Cumhurbaşkanlığına posta, mail veya telefon yoluyla ulaşabilirsiniz. Cumhurbaşkanlığına yazılan; istek, şikayet ve öneriler kimi zaman, Cumhurbaşkanı tarafından okunmaktadır. Yazılan mesajlara kısa sürede dönüş yapılmaktadır. Fakat Cumhurbaşkanına mesaj yazarken, dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Cumhurbaşkanına şikayet mektubu yazılırken, şikayetin ciddiyeti belirtilmelidir. Yazılan mektupta özellikle, yazım ve imla kuralları dikkate alınarak, şikayet belirtilmelidir. Şikayet mektubuna özen gösterilerek yazılmalıdır. Eğer şikayet yazınızın ciddiye alınmasını istiyorsanız, yazım hatası yapılmadan, anlaşılabilir ve okunabilir şekilde yazılarak iletilmelidir.

CİMER İletişim Bilgileri(Cumhurbaşkanlığı Telefon Numarası)

CİMER; Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezi olarak vatandaşlara hizmet vermektedir. Vatandaşların sorun, dilek ve önerilerini yazılı veya sözlü olarak dikkate alarak, çözüm getirmektedir. Cumhurbaşkanlığı merkezi; yazılan öneri veya şikâyetleri, Recep Tayyip Erdoğan veya merkezde çalışanlar okumaktadır. Genellikle vatandaşlar, Cumhurbaşkanı cep telefon numarası ile Recep Tayyip Erdoğan’a ulaşamayacaklarını düşünerek, sorunlarını dile getirmekte çekinirler.
Sorunlarınız için iletişim: +90 3125255555
Fax: +90 3125255831
E posta: cumhurbaskanligi@tccb.gov.tr adres: Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe 06560 Çankaya Ankara Türkiye iletişim yollarından herhangi birini kullanarak, şikayetlerinizi bildirebilirsiniz.

Cumhurbaşkanı İletişim

Cumhurbaşkanlığına ulaşmak için birçok iletişim yöntemi bulunmaktadır. İstediğiniz yoldan ulaşarak, sorunlarınızı bildirebildiğiniz gibi istek ve önerilerinizi de belirtebilirsiniz. CİMER’de bulanan kişiler veya bizzat Cumhurbaşkanı sorunlarınızı okuyarak, çözüm getirme konusunda yardım olmaktadır. Cumhurbaşkanına ulaşmak için telefon, fax, e posta veya e devlet sistemini kullanarak, şikâyetlerinizi yazılı olarak bildirebilirsiniz. E devlet sistemi üzerinden, birçok kamu kurum ve kuruluşlarına ulaşılmaktadır. CİMER’de bu merkezlerden birisidir. E devlet şifreniz varsa, kolayca CİMER’e şikâyetlerinizi bildirebilirsiniz. Telefon numarası, fax, adres ve e posta yoluyla ulaşmak içinse yazım kurallarına ve imla hatalarına dikkat ederek yazdığınız şikâyetler, dikkate alınmaktadır.

 

Cumhurbaşkanına Mesaj

Vatandaşlar, Cumhurbaşkanlığı resmi sitesi yoluyla, Cumhurbaşkanına mesaj gönderebilirler. Bunun gerçekleşmesi için öncelikle, hangi yolla Recep Tayyip Erdoğan iletişim yolunu kullanacağınızı belirlemelisiniz. Resmi sitede yer alan, mail adreslerinden CİMER’e ulaşabilirsiniz. Buraya mesajlarınız bazen Cumhurbaşkanı tarafından okunurken, genellikle merkezdeki personeller tarafından okunmaktadır.

Şikâyet mesajınızın ciddi olduğunu belirten cümlelere yer verecek şekilde, yazım ve imla kurallarına uygun mesaj yazmalısınız. Mesajınızda, Cumhurbaşkanına karşı abartılı cümleler sarf etmenize gerek kalmadan, mesajlarınız okunarak, kısa süre içerisinde mesajınıza cevap verilmektedir. Cumhurbaşkanına yazdığınız şikâyet mesajının veya başvurunun durumunu takip etmek için BİMER ( Başbakanlık İletişim Merkezi) başvuru sorgulama ekranına girerek öğrenebilirsiniz.

CİMER Başvuru Formu

Vatandaşlar, Cumhurbaşkanlığına gerekli şikayet ve isteklerini bildirmek için CİMER başvuru forumunu doldurmaları gerekmektedir. Başvuru formuna; e devlet sistemi üzerinden ulaşarak, ilgili yerleri doldurduktan sonra, şikayet veya öneri mesajı yazılmalıdır. CİMER Başvuru formu; “Cumhurbaşkanlığının resmi sitesinde de yer almaktadır“. Buradan başvuru formuna ulaştığınızda, mesajınız direk, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem iletişim yoluyla, Cumhurbaşkanına iletilecektir.

Başvuru formunu doldururken; TC kimlik numaranızı, adınızı ve soyadınızı doğru şekilde yazarak, şikayet mesajınızı anlaşılır şekilde yazmalısınız. Yazılan şikayet veya sorunlar, CİMER’de okunup incelendikten en geç 30 gün içerisinde geri dönüş sağlanmaktadır. Merkez sorunlara en kısa sürede çözüm bulmak adına vatandaşlarla Cumhurbaşkanı arasında bir köprü görevi görmektedir. Sadece şikâyet değil, dilek ve önerileriniz de burada dikkate alınmaktadır.

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

CİMER Başvurusu Nasıl Yapılır? CİMER Şikâyet Hattına Başvuru Nasıl Yapılır?” için 2 yorum

 • Haziran 22, 2018 tarihinde, saat 01:06
  Permalink

  Sayın cumhurbaşkanım sizden yardımınıza ihtiyacįmız var zilyetliği 33 senedir elimizde olan 120 ağaç fıstįğimiza birecik kaymakamį kadir perçi hakkiniz yok diye el koydu mağdur durumdayiz yardimizi bekliyoruz

  Yanıtla
 • Temmuz 12, 2018 tarihinde, saat 11:20
  Permalink

  Sayın cumhurbaşkanım sizden yardımınıza ihtiyacımız var. Erzurum Atatürk Üniversitesi ilahiyat fakültesinde okuyan kızım MERVE ABBASOĞLU İle DİYAYARBAKIR DİCLE ilçesi çıkışında trafik kazası yaptık kızım merve’nin boynunda üç kırık tespit edilerek beyin cerrahi bölümünden kurul raporu almamıza rağmen öğrenci işleri dairesinin başkanlığının aldığı karara göre öğrencinin yaz okulu devamsızlığına sayılmadığı tarafıma bildirildi. sağlığın bu kadar ucuz olduğunu bu okulun öğrenci işlerinde öğrendim ve bu öğrencinin nasıl kırık boyunla okula devam edeceği ni sizlerin de uygun görmeyeceğini biliyorum .Okul yönetiminin böyle bir yönetmenliği nasıl aldıkları konusunu da aklımın almadığını söylemek isterim.Mağduriyetimizin giderilmesi ve okul yönetiminin daha düzgün kararlar alması hususunda yardımlarınızı talep etmekteyim. Okul öğrenci işlerinin bu konuda insan sağlığını hiçe sayarak kendi egoları nı sanıyorum tatmin ediyorlar.Böyle bir durumda nasıl davranılacağını da bilmiyorum. Kaza tutanakları ve raporu olan bir öğrenci nasıl devam edeceğini aracılığınızla okul öğrenci işlerinden öğrenmek isterim. Bizim ülkemiz sağlık konusunda çağ atlamasına rağmen böyle idarecilerin olmasıda herhalde bizim yüz karası lekemizdir.
  Mağduriyetimizin giderilmesi, gereğinin yapılması hususunda bilgilerinize arz ederim.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir