Diyanet İşleri Kur’an Kursu Öğreticisi Alımı

Diyanet İşleri Başkanlığı kendi resmi internet sitesinde yaptığı duyuruya göre 280 Kur’an kursu öğreticisi alımı yapacak. Alımlar sözlü sınav sonucu başarı sırasına göre gerçekleşecek. Başvuru için 2014 KPSS puan sırası esas alınacaktır. İşte ilanın detayları…

 

KPSS Puanı İle Kuran Kursu Öğreticisi Alımı

Diyanet işleri başkanlığı; KPSS sıralaması ve sözlü sınav ile kuran kursu öğreticisi alımı yapmaktadır. İlahiyat fakültesi ve hafız mezunu olmak üzere, belirli sayıda kuran kursu öğreticisi almaktadır. Başvuru şartlarını taşıyan herkes, kuran kursu öğreticisi olarak mesleğe başlayabilmektedir. KPSS-124 puanından en az 50 taban puan almış olmak, dört yıllık dini eğitim veren bir kurumdan mezun olmak, sözleşmeli veya kadrolu olarak herhangi bir kurumda çalışmıyor olmak ve bayan olmak şartlarını taşıyan herkes, kuran kursu öğreticisi olarak başvurabilmektedir.

Kuran Öğreticiliği başvurularında Nelere Dikkat Edilmeli?

Diyanet İşleri Kuran Öğreticisi başvurusu için, verilen tarih ve saatte internet üzerinden açıktan atama başvuru formunun, eksiksiz şekilde doldurması gerekmektedir. Başvuru için istenen belgeler eksiksiz şekilde tamamlandıktan sonra, bulunduğunuz ilin müftülüğüne müracaat ederek, başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Kuran öğreticisi için yurt dışından başvuru yapmak isteyen kişiler, istenen belgeleri eksiksiz şekilde tamamlayarak, kendisi dışında bir kişinin başvurmasıyla gerçekleşebilmektedir.

Kuran Öğreticisi Başvurusunda gereken şartlar nelerdir?

Sözleşmeli kuran öğreticisi alımında öncelikle, KPSS124 puanının sıralaması yapıldıktan sonra adaylar sözlü sınava çağırılmaktadır. Belirtilen kadronun 3 katı kadar sözlü sınavla alım yapmaktadır. Diyanet işleri müdürlüğünce yayınlanan, kuran öğreticisi alımı hakkında detaylı bilgi almak ve güncel duyuruları takip etmek için, web sitesinin yakından takip edilmesi gerekmektedir. Başvurular bizzat il müftülüğüne müracaat edilerek yapılmaktadır.

Kur’an Öğreticisi Alımı için Başvuru Şartları

  1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. maddesinin (A) bendinde bulunan şartları karşılıyor olmak,
  2. Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 5. maddesinin (B) bendinde bulunan “Ortak Nitelik” şartını karşılıyor olmak,
  3. Kamu Personeli Seçme Sınavı (B) grubu KPSSP-124 puan türünden en az 50 puan almış olmak,
  4. En az lisans düzeyinde dört yıllık dini eğitim veren yükseköğretim mezunu olmak,
  5. Bayan olmak,
  6. Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilatında kadrolu veya sözleşmeli olarak çalışmıyor olmak,
  7. Kur’an kursu öğreticiliği yapmasına karşın herhangi bir mani engeli bulunmamak.

Diyanet İşleri Kur’an Öğreticisi için Başvuru Nasıl Yapılacak?

İstenen şartları karşılayan ve başvuru yapmak isteyen adaylar, 21 Kasım ve 02 Aralık 2016 tarihleri arasında Diyanet İşleri Başkanlığının resmi internet sitesi olan https://dibbys.diyanet.gov.tr/IKYS/Sinav/KurumDisi/ adresi üzerinden e-başvuru programı ile 2016 Açıktan Atama Sınavı (K.K.Ö) başvuru formunu eksiksiz bir şekilde dolduracaktır. Ardından başvurularını onaylatmak üzere istenen belgeler ile birlikte herhangi bir il müftülüğüne şahsen müracaat edeceklerdir.

Başvurular 02 Aralık 2016 saaat 16:30’dan sonra sona erecektir. Yurtdışından başvuru yapmak isteyen adaylar adına istenen belgeleri temin ettikleri halde, üçüncü şahıslar başvuru işlemini yapabilecektir.

Başvuru Kılavuzu

İlana başvuru yapacak olan adaylar başvuru kılavuzunu incelemeden başvuru yapmayınız. Diğer şartlar, sınav ve yerleştirme hakkında bilgiler kılavuzda yer almaktadır. Kılavuzu incelemek için tıklayınız.

Daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki iletişim adresini kullanabilirsiniz.

İletişim: persis@diyanet.gov.tr

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir