PTT Personel Alımı ve İş İlanları

Her yıl yaptığı personel alımı ile ile birçok iş arayana istihdam sağlayan PTT, 2018 yılında personel alımı yapacak mı? Kaç kişi alacak? İş arayan ve devlete memur olarak yerleşmek isteyen birçok kişi PTT tarafından yapılacak yeni personel alımı duyurularını bekliyor.

Bilindiği gibi 2017 yılı için PTT’ye 1750 kişi alınacaktı. PTT personel alımı için mülakata girmeye hak kazanmış kişileri, Danıştay’ın PTT personel alımı hakkındaki kararı üzmüştü. Sosyal medya ve diğer platformlarda bu konuda seslerini duyurmaya çalışan bu adayların ne zaman işe alınacakları henüz netlik kazanmış değil. Ancak PTT, atamaya hak kazanmış adayların bu haklarının korunacağını duyurmuştu.Konuyla ilgili süreç devam etmektedir.

 

 

PTT, 2017 yılında 5000 personel alımı yapmayı planlıyordu.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da, Danıştay kararından dolayı atama hakkı kazandıkları halde işe başlamayanların haklarının zayi edilmeyeceğini açıklamıştı. Bakan Arslan, PTT için hedeflenen alım sayısının 5000 kişi olduğunu, ilk 500 kişinin alındığını, sonrasında 1750 kişinin daha alınması için mülakatların yapıldığını, kazananların açıklandığını ancak Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararından dolayı bu kişilerin işe başlayamadığını ama gerekli çalışmaların yapılarak haklarının korunacağını açıkladı. Ayrıca 2500 kişilik alım için de başvuruların alındığını fakat bunun da yine Danıştay’ın kararına takıldığını ifade etmiştir.

Yukarda belirttiğimiz gelişmeler doğrultusunda, 2017 yılında alınması planlanan fakat bazı hukuki prosedürlere takılan 5000 personel alımının 2018 yılında, gerekli mevzuat değişikliklerinin tamamlanmasından sonra yapılacağını söyleyebiliriz. Bunun nedenlerinden birisi de çok yoğun bir iş yükü altında çalışan PTT’ye acil olarak yüklü miktarda personel alımı ihtiyacının olması. Halen 40 bin kişi çalışıyor fakat bu rakamın 100 bin olmasının gerektiği belirtiliyor.

ptt-ye-personel-alimi

2018 Yılında PTT Hangi Alanlarda Personel Alacak ?

PTT tarafından yapılan personel alımlarında çoğunlukla aşağıda belirtilen kadrolarda alımlar yapılmaktadır. Kadrolar şu şekildedir:

 • Gişe ve Büro Görevlisi,
 • Gişe ve Büro Görevlisi (Pazarlama Bilen),
 • Gişe ve Büro Görevlisi (İngilizce Bilen),
 • Gişe ve Büro Görevlisi (İstatistik),
 • İdari Hizmet Sözleşmeli Personel
 • Dağıtıcı

PTT için Aranan Genel Şartlar:

 • Türk Vatandaşı Olmak ( 5901 sayılı kanunun, 28 inci maddesinde yer alanlar hariç)
 • 18 yaşını doldurmuş, 35 yaşından gün almamış olmak.
 • Kamu haklarından yasaklanmamış olmak
 • Altı ay veya daha fazla hapis cezası almamış olmak. Devletin güvenliğine, Anayasal düzene karşı suçlara bulaşmamış olmak. Rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, malvarlığı değerlerini aklamak ve kaçakçılık gibi suçlardan dolayı mahkumiyet almamış olmak.
 • Askerlikle ilgisi bulunmamak
 • Atanacağı pozisyonda istenen öğrenim yeterliliğine sahip olmak
 • Yapılacak sözlü sınavı kazanmış olmak
 • Daha önce çalıştığı bir kamu kurum ve kuruluşundan disiplin cezası ile işten çıkarılmamış olmak
 • Kamu personel sınavına (KPSS) girmiş olmak.

 

 

 

PTT İş Başvurusu 2018

Danıştay kararlarından dolayı sekteye uğrayan PTT personel alımları 2018 yılında tekrar başlayacak. En az 5000 kişinin PTT’ye alınacağını düşünmekteyiz. 2018 yılında başvuru tarihleri, başvurularda aranan şartlar yayınlandıktan sonra adayların belirtilen tarihler arasında ptt.gov.tr ve ik.ptt.gov.tr internet adresleri üzerinden başvurularını yapmaları gerekecek. PTT posta yoluyla yapılan başvuruları kabul etmemektedir. Yalnızca elektronik ortamda ve bahsedilen adresler üzerinden yapılabilecektir.

 Fakat başvuru yapmadan önce başvuru şartları ve ilana dair bütün bilgilere ulaşmak için buraya tıklayınız. Kesinlikle başvuru öncesi bütün bilgileri inceleyiniz. Aynı zamanda hangi ilde hangi pozisyonda personel alımı yapıldığını verdiğimiz bağlantı adresindeki tablolardan inceleyebilirsiniz. İlan hakkındaki sorularınızı PTT İnsan Kaynakları mail adresine gönderebilirsiniz. En sağlıklı bilgi işveren kurum tarafından sizlere verilecektir.

PTT İletişim Maili : ik.istihdam@ptt.gov.tr

Şu anda gerçekleşen personel alımları dışındaki ilanları görüntülemek için ise bizi veya ptt.gov.tr adresini takip edebilirsiniz. İlerleyen günlerde yapılacak eleman alımları internet yolu ile duyurulacaktır. Konu hakkında soru, görüş ve önerileriniz aşağıdaki yorum alanı ile bizlere iletebilirsiniz. Böylelikle sorularınıza en kısa zamanda çözüm bulabilirsiniz.

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir