SGK 4A Hizmet Dökümü Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Bu yazımızda devletin kısayolu olan işlemleri tanıtmaya devam ediyoruz. Hepimiz biliyoruz ki artık birçok işlem internet üzerinden sorgulanabiliyor ve ödeme yapılabiliyor. Bu işlemlerin arasında yer alan 4a hizmet dökümü sorgulama işlemleride internetten kolay bir şekilde yapılabiliyor. Bu sorgulama ile sigortanızda yapılan ödemeleri ve birçok işlemi görüntüleyebiliyorsanız. İsterseniz lafı çok uzatmadan sizler için araştırmış olduğumuz konuyu inceleyelim.

İnternetten 4A Hizmet Dökümü Sorgulama

Daha önceki konularda sizlere turkiye.gov.tr adresinden birçok işlemin yapıldığını anlatmıştık. Bu yazımızda yine aynı internet sayfası üzerinden sgk sorgulama işlemleri nasıl yapılır ? onu anlatacağız.

İlk olarak bir e-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek, bir e-devlet şifresi temin ediniz. Eğer ilk defa alıyorsanız 2TL, ikinci defa alıyorsanız 4 TL karşılığında e-devlet şifresine sahip olabilirsiniz. Şimdi bir e-devlet şifreniz var olduğunu sayarak konumuza devam ediyoruz.

İlk adım turkiye.gov.tr adresine giriş yapıyoruz. Karşımıza çıkan sayfanın sol üst menüsündeki e-hizmetler bölümüne tıklıyoruz. Karşımıza bütün hizmetlerin yer aldığı bir sayfa çıkıyor. Bu sayfa üzerinden alt kısma doğru ilerleyerek, Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altındaki 4a hizmet dökümü bölümüne tıklıyoruz. Sonraki adımda ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

sgk 1

Bu adımda bizden T.C Kimlik Numaramız ve e-devlet şifremiz isteniyor. T.C Kimlik Numaramızı ve PTT’den almış olduğumuz e-devlet şifremizi yazarak sisteme giriş yapıyoruz.

sgk 2

Sisteme girişimizi gerçekleştirdikten sonra karşımıza tescil bilgilerimiz ve 4a hizmet dökümü tablosu çıkıyor. Bu tablo aracılığı ile sigorta işlemlerinizi kolayca inceleyebilirsiniz. İşyeriniz, tarafınıza yatırılan ödemeler ve yatırılan dönemler tabloda yer almaktadır. Dilerseniz yazdır butonu ile 4a hizmet dökümü tablosunun kağıt çıktısını alabilirsiniz.

SGK Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz yol ile internetten kısa süre içerisinde sigorta bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Fakat başka bir yol ile SGK işlemlerinizi sorgulamak istiyorsanız, Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmalısınız. Gerekli bilgiler ve işlemler kurum tarafından sizlere aktarılacaktır.

Paylaşımımızın haricinde vergi borcu sorgulama, işsizlik ödeneği başvurusu ve sicil kaydı sorgulama gibi işlemlerde internet üzerinden yapılabilmektedir. Bu işlemleri öğrenmek ve işinizi kolaylaştırmak için e-Devlet sorgulama işlemleri kategorimizi incelemenizi tavsiye ederiz. Sitemizin sağ tarafında bulunan kategoriler kısmından ulaşabilirsiniz. Yorum alanını kullanarak bizlere düşüncelerinizi ifade edebilir veya bizden isteklerinizi belirtebilirsiniz.

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir