Diyanet 5 Bin İmam-Hatip Alımı Başvuru Formu

Geçtiğimiz günlerde 550 İmam-hatip alımı gerçekleştiren Diyanet İşleri Başkanlığı, yeni yaptığı duyuruya göre toplamda 5 bin sözleşmeli imam-hatip alımı gerçekleştirecek. Başvuru için adaylarda KPSS şartı aranacak. Başvurular ise ilk olarak elektronik ortamda yapılacak, ardından istenilen belgeler ile birlikte şahsen il müftülüğüne müracaat yapılacaktır. Başvuru şekli, başvuru şartları, kontenjan dağılımları ve detaylara aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

5 Bin İmam-Hatip Alımı Yapılacak

Diyanet İşleri Başkanlığı taşra teşkilatındaki sözleşmeli imam-hatip pozisyonlarına; 2014 KPSS puan sırası esas alınmak sureti ile toplam 5 bin sözleşmeli alım yapılacaktır. Her bir grup için aşağıda verilen tablodaki boş kadro sayısının 3 katına kadar aday çağırılacaktır. Adaylar arasından sözlü sınav sonucu başarı durumuna göre 4-B sözleşmeli imam-hatip alımı yapılacaktır.

5000 imam hatip alımı kontenjan sayısı

Adaylarda Aranan Başvuru Şartları

  1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48.maddesinde bulunan A fıkrasının 4,5,6 ve 7. bentlerindeki şartları karşılıyor olmak,
  2. İlahiyat Fakültesi, İlahiyat MYO (Meslek Yüksekokul), İlahiyat Önlisans veya İmam-Hatip lisesi mezunu olmak,
  3. Diyanet İşleri Başkanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde bulunan ortak nitelik şartını taşıyor olmak,
  4. Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilatında sözleşmeli veya kadrolu olarak görev almıyor olmak,
  5. Görevini yapmaya karşın bir engeli bulunmamak,
  6. Lisans mezunları için (2014 KPSS B grubu KPSSP124), Önlisans mezunları için (2014 KPSS B grubu KPSSP123), Ortaöğretim mezunları için (2014 KPSS B grubu KPSSP122) puan türünden en az 50 puan almış olmak gerekmektedir.

5 Bin İmam-Hatip Alımı Başvuru Detayları

Yukarıda verilen şartları taşıyan ve başvuru yapmak isteyen adaylar, 8 Haziran 2016 ve 22 Haziran 2016 tarihleri arasında Diyanet İşleri Başkanlığının resmi internet sitesi olan (https://dibbys.diyanet.gov.tr/IKYS/Sinav/KurumDisi/) adresi üzerinden e-başvuru programı aracılığıyla 4-B sözleşmeli imam-hatip alımı (SÖZPER-2016-III) başvuru formunu doldurduktan sonra başvuruların onayını gerçekleştirmek üzere istenen belgeler ile birlikte herhangi bir il müftülüğüne şahsen müracaat etmesi gerekmektedir.

diyanet 5 bin imam-hatip alımı
Sınava yurtdışından başvuru yapmak isteyen adaylar adına istenen belgeleri getirmeleri halinde, üçüncü şahıslar müracaat işlemlerini yapabilecektir. Başvurular 22 Haziran 2016 saat 16:30’da sona erecektir.

Sınav, Yerleştirme, İstenilen Bilgiler Hakkında

Temel başvuru bilgileri yukarıda paylaşılmıştır. İlanın diğer bütün detaylarını incelemek için aşağıdaki başvuru kılavuzunu inceleyiniz. Başvuru kılavuzunu inceledikten sonra başvuru yapmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Başvuru kılavuzu için tıklayınız.

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir