Türkiye’nin En Büyük Şirketleri Seçildi – 2016

Önceki yıllarda da gerçekleşen Türkiye’nin en büyük şirketleri araştırması bu yılda gerçekleşti. Listenin başlarında ise sırasız olarak Botaş, THY, Opet, Teiaş ve Bim gibi dev şirketler yer aldı. Bu şirketlerin yanısıra daha birçok şirket listede yerini aldı. İşte Türkiye’nin en büyük şirketlerinin sıralı ve listeli hali…

Holding şirketleri ve finansal kurumlar dışında yer alan bütün sektörleri kapsayan Fortune 500 Türkiye araştırmaları tamamlandı. Dokuzuncu kez gerçekleşen bu araştırmanın sonuçları Fortune Türkiye dergisi ile duyuruldu.

 

 

Türkiye’nin En Büyük Şirketler Listesinde İlk Sırayı Bu Şirketler Çekiyor

2017 yıllının son günlerine gelirken yapılan istatistiksel açıklamalar doğrultusunda Türkiye’nin en büyük şirketleri verileri saptanmıştır ve böylece 2016 yılına göre 2017 yılının sonuna gelinirken 2018 yılının en büyük şirketleri kendileri için listede yerlerini alırken kendilerini göstermeye başlamıştır. İşte Türkiye’nin en güncel ilk üç büyük şirketi olan,

önceki yıl ilk sırayı BOTAŞ Anonim Şirketine kaptıran Türkiye Petrol Rafineleri şirketi; bu yıl Türkiye’nin en büyük şirketi olarak ilk sırada yerini almıştır. Böylece en fazla satış karı ile Türkiye Rafineleri A.Ş en büyük şirketlerin başını çekmektedir.

Enerji Piyasaları İşletme A. Ş İkinci Sırada Yerini Aldı

Piyasada enerji piyasalarını düzenlemek için birçok faaliyet düzenleyen EPİAŞ şirketi, 2018 yılına girerken yapmış olduğu 32,9 milyar liralık satış ile Türkiye’nin en büyük ikinci şirketi olmaktadır. Böylece 2018 yılının en önemli enerji piyasaları EPİAŞ şirketinin elinde olacak gibi görünmektedir.

OMV Petrol Ofisi A.Ş Üçüncü Sırada

Türkiye’nin en işlek ve en fazla satış yapan bir akaryakıt şirketi olan OMV Petrol Ofisi, önceki yıllara göre 2017 yılında büyük bir atağa kalkarak 30,7 milyarlık satış ile 2018 yılının en büyük üçüncü şirketi olarak listedeki yerini almaktadır. Böylece diğer akaryakıt şirketlerine göre Petrol Ofis Anonim Şirketi, 2018’de en büyük net satış karını yapacak olan şirket olarak göze çarpmaktadır.

Türkiye’nin En Büyük Şirketi ‘BOTAŞ’

Yapılan araştırmalar sonucunda 37,1 milyar liralık net satış geliri sağlayan BOTAŞ, listenin en başında yer alarak, zirveye oturdu.

botas-1En Büyük İkinci Şirket ‘TÜPRAŞ’

Sekiz senedir listenin başında olan TÜPRAŞ, petrol fiyatlarının gerilemesi etkisiyle satışları 36,8 milyar lira olarak gerçekleşti. Böylece listenin zirve ismi Tüpraş, Türkiye’nin en büyük ikinci şirketi oldu.

tupras_logo
Türkiye’nin en büyük üçüncü şirketi ise 30,9 milyar liralık satışı ile OMV Petrol Ofisi, dördüncü şirketi 28,7 milyar liralık satışı ile Türk Hava Yolları (THY), beşinci şirketi 20 milyar liralık satışı ile TEİAŞ oldu.

Listenin altıncı en büyük şirketi 19,5 milyar lira geliri ile TETAŞ, yedinci şirketi 18,5 milyar lira ile Opet, sekizinci şirketi 17,4 milyar lira geliri ile Bim, dokuzuncu şirketi 16,7 milyar lira ile Ford ve onuncu şirketi ise 15,4 milyar lira geliri ile Shell ve Turcas oldu.

Türkiye’nin En Büyük Şirketlerinin Sıralı Listesi – 2016

Aşağıdaki tabloda sıralı tam liste şeklinde ülkemizin en büyük şirketleri yer almaktadır.

Sıra  En Büyük Şirketler
1  BOTAŞ
2  Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (TÜPRAŞ)
3  OMV Petrol Ofisi
4  Türk Hava Yolları
5  Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ)
6  Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ’nin (TETAŞ)
7  Opet
8 BİM
9  Ford
10  Shell ve Turcas

Paylaşım hakkında görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir