İkametgah Nasıl Alınır? e-Devlet İkametgah Sorgulama

Bugünkü yazımızda iş başvuru süreçlerinde sık sık karşılaştığımız belgelerden birisi olan ikametgah evrağı hakkında birtakım bilgiler paylaşacağız. Çünkü bizlere yoğun olarak gelen internetten ikametgah alınır mı? sorularına açıklık getirmeye özen gösteriyoruz. Sizde kısa ve zahmetsiz bir şekilde ikametgah belgesine sahip olmak istiyorsanız, yazımızdaki adımları inceleyebilirsiniz.

İnternetten İkametgah Alınır Mı?

Evet, hızlıca ve kolay bir şekilde internetten ikametgah almanız mümkün. Hepimizin bildiği gibi devletin kısayolu olan e-Devlet üzerinden bu işlemi gerçekleştirmek 1/2 dakikanızı almaktadır. Yalnız bu işlemi gerçekleştirebilmek için bir e-Devlet şifresine ihtiyaç duyulmaktadır. Henüz bir şifreniz yoksa, en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında (daha önce alıp şifreyi kaybettiyseniz 4 TL) bir e-Devlet şifresine sahip olabilirsiniz.

Artık bir e-Devlet şifrenizin olduğunu varsayarak konumuza devam ediyoruz. Şimdi ilk olarak www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapıyoruz. Ardından sol kısımda bulunan menüler arasınan e-Hizmetler kısmına tıklıyoruz. Karşımıza internetten yapabileceğimiz birçok işlem çıkıyor. Buradan ‘N’ harfine gelerek “Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü” başlığı altındaki “Adres değişikliği bildirimi” linkine tıklayınız.

adli sicl 2

Sisteme girmek ve yerleşim yeri bilgilerinizi  öğrenebilmek için sizden T.C Kimlik No ve e-Devlet şifreniz istenecektir. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamladıktan sonra ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ diyerek sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Karşınıza gelen sayfada adres bilgileriniz yer alacaktır. Ayrıca üst kısımda bulunan semboller ile belgeyi bilgisayara kaydedebilir ve çıktısına sahip olabilirsiniz. Bu işlem için herhangi bir ücret alınmamaktadır.

sicil kaydı 1

İkametgah Nasıl Alabilirim?

İnternet haricinde de ikametgah belgesine kısa yoldan sahip olmanız mümkün. Bunun için bağlı bulunduğunuz muhtarlığa gitmeniz yeterlidir. Sizden istenecek nüfus cüzdanı ile hemen ikametgah belgesine sahip olabilirsiniz. Fakat bunun için vatandaştan bir ücret talep edilmektedir. Net olmasada adaylar belgenin çıktısını temin edebilmek için muhtarlığa 6 TL (Değişiklik gösterebilir.) ücret ödemesi gerekmektedir.

 

 

İşyeri İçin İkametgah Belgesi

Nadir olarak bu durumlu karşı karşıya kalsakta bazı işletmeler internetten alınmış olan ikametgah adresini kabul etmeyebiliyor. İnternetten almış olduğumuz ikametgah belgesi devletin hazırladığı sayfadan alınsada, bazı işletmeler mühür ve ıslak imzadan vazgeçemiyor.

Bu konu hakkında şimdilik söyleceklerimiz bu kadar. Konu hakkında soru ve düşüncelerinizi yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Böylece sizlerden gelen sorular üzerine konuyu güncelleyebilir ve daha yararlı hale getirebiliriz. Ayrıca e-Devlet ile kısa yoldan sorgulama işlemlerine (Adli sicil kaydı, askerlik durum belgesi, sgk hizmet dökümü gibi) için sitemizin ‘E-Devlet İle Sorgulama İşlemleri’ kategorimizi inceleyebilirsiniz.

E-devlet üzerinden ikamet belgesi almak için tıklayınız.

İkametgah değişikliği yada adres değişikliği nasıl yapılır? 

İkametgah değişikliği diğer adıyla adres değişikliği artık e-devlet üzerinden yapabilirsiniz aşağıdaki linke tıklayarak adres değişikliğini yapabilirsiniz.E-devlet şifreniz bulunmuyorsa e-devlet şifresi nasıl alınır konumuzu inceleyebilirsiniz.

E-devlet üzerinden adres değişikliği yapmak için tıklayınız.

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir