İnternetten Vergi Borcu Sorgulama 2019

Bugün ki yazımızda vergi borcu işlemleri hakkında işinizi kolaylaştırabilecek bir paylaşım yapacağız. Bu paylaşımı yapmamızın sebebi ise bazen habersiz olarak tarafımıza gelen vergi borçlarıdır. Ayrıca vergi borcundan haberdar olmadığınız sürece ve vakit geçtikçe borçlarınız katlanmaktadır. Bizde bu yüzden sizlerin kolayca vergi borcunu öğrenebilmesi için bazı araştırmalar yaptık. Araştırmalarımızın sonucu ise kısa bir yol ile nasıl vergi borçlarınızı öğrenebileceğinizi öğrendik. İsterseniz hemen paylaşım hakkında detaylara geçelim.

vergi borcu sorgulama

E-devlet Vergi Borcu Sorgulama

İlk olarak internetten vergi borcu sorgulama hizmettinden yararlanabilmek için bir e-devlet şifreniz olması gerekmektedir. Henüz bir e-devlet şifreniz yoksa, ‘e-Devlet şifresi nasıl alınır‘ konumuzu inceleyerek hemen bir e-devlet şifresi alabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi yazımızda mevcuttur. Şimdi konumuza dönelim. Eğer önceden almış olduğunuz bir e-Devlet şifresi mevcut ise hemen ‘turkiye.gov.tr’ adresine giriş yapınız. Karşınıza çıkan sayfanın sol üst menüsünde bulunan e-hizmetler bölümüne giriş yapınız. Bu adımdan sonra Gelir Başkanlığı İdaresi başlığı altında bulunan vergi borcu sorgulama adresine giriş yapınız. (Sayfanın sol tarafından bulunan harflerden G’ye seçerek daha hızlı ulaşabilirsiniz.)

Bu adımdan sonra sizden giriş yapmanız istenecektir. Kimli şimdi doğrula diyerek devam edelim. Burada sizden TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz istenecektir. Son olarak bu alanları doğru bir şekilde yazarak sisteme giriş yapınız. Karşınıza vergi borcunuza dair döküman çıkacaktır.

Vergi Borcu Nasıl Öğrenilir ?

Eğer internetten bu işlemi yapamıyorsanız ve vergi borcunuzu hemen öğrenmek istiyorsanız, diğer bir yolu izleyebilirsiniz. İnternet ortamından başka vergi borcunuzu öğrenmek için en yakın vergi dairesine gitmeniz gerekmektedir. Gerekli bilgiler ve borç dökümanı (varsa) vergi dairesi tarafından sizlere verilecektir.

2019 Vergi Borcu Sorgulama Kolaylığı

Vergi borcunu takip etmek önemli bir konudur. Vergi borcunu bilmeyen kişiler, farkında olmadan, borcunun katlanmasına neden olmaktadır. Düzenli olarak, elinizin altında kolaylıkla vergi borcunuzu takip edebilmek için, e-devlet vergi borcu sorgulama işlemlerini kullanabilirsiniz. E-devlet üzerinden vergi borcunuzu sorgulamadan önce, mutlaka e – devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-devlet şifresi edinerek, sisteme girdikten sonra, gelir başkanlığı adlı başlığın altında yer alan, vergi borcu sorgulama butonunu tıklayarak, kısa sürede detaylı bilgi alabilirsiniz.

İnternet Üzerinden Vergi Borcu Ödeme

Vergi, borcu ödeme işlemini gerçekleştirmek için, Gelir İdaresi Başkanlığının sitesine girerek, vergi dairesi bölümünden ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz en yakın vergi dairesine giderek, dokümanlarınızı da alarak, ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için e-devlete girerek, gerekli bölümleri okuyabilir ve yönergeleri takip ederek, işlemleriniz gerçekleştirebilirsiniz.

2019 Vergi Borcu Yapılandırma Dönemi

Vergi borçlarının yapılandırılmasıyla birlikte, birçok kişiye vergi borcu ödemesi konusunda kolaylık sağlanmıştır. Yapılandırma başvurusu için Gelir İdaresi Başkanlığına online olarak başvuru yapılması gerekmektedir. Bağlı bulunduğunuz ilin Vergi dairesine bireysel olarak başvuru yapabileceğiniz gibi posta yoluyla da başvuru gerçekleşmektedir.36 aya varan taksitler ve %50 indirim seçenekleri ile, vergi borcu ödeme kolaylığı sağlanmaktadır. Vergi borçlarının gecikme zammı ve faiz uygulamalarında, güncellemeler yapılarak, gerekli incelemeler sonucunda, hangi kolaylıktan yararlanacağınız belirlenmektedir. Yapılandırma dönemi tarihlerini, güncel olarak takip etmeye devam edin.

Vergi Borcu Nasıl Ödenir ?

Tarafınıza bir vergi cezası varsa en yakın vergi dairesine giderek veya Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresinde bulunan internet vergi dairesi menüsünden ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

edevlet-sifre-degistirmeBu konu hakkında sizlerle paylaşacağımız bilgiler sona ermektedir. Fakat sizin bir sorunuz ve öneriniz varsa, alttaki yorum alanından veya iletişim kısmından bizlere iletebilirsiniz. En kısa zaman içerisinde sizlere geri dönüş yapılmaktadır. Ayrıca işinizi kolaylaştırabilecek diğer işlemler için sitemizde bulunan e-devlet sorgulama işlemleri sayfasını inceleyebilirsiniz.

 

 

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir