137 Kamu Kuruluşuna 10 Bin Memur Alınacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından müjdeli haber geldi. Yapılan açıklamalara göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 137 kurum ve kuruluşa toplamda 10 bin 144 personel alımı yapılacak. Alımlar ise KPSS sonuçlarına göre gerçekleşecek. Peki hangi alanda kaç personel alımı gerçekleşecek? Adaylar tercih işlemlerini nasıl gerçekleştirecek?

Alımı yapılacak personel sayısını ve alanları aşağıdaki tablo ile görüntüleyebilirsiniz. Açıklamaların devamına ise aşağıdaki metnimizden ulaşabilirsiniz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından gerçekleşen açıklamada, “Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonuçlarına göre, 137 kurum ve kuruluşa toplamda 10 bin 144 memur alınacak. Üniversite, ortaöğretim ve lise kapsamında yapılacak olan yerleştirme işlemleri için tercihler 22 Haziran ve 1 Temmuz tarihleri arasında internet üzerinden yapılacak.” söylendi.

Aşağıdaki tablo üzerinden yerleştirme yapılacak olan kurum ve kuruluşları ve kadro sayılarını inceleyebilirsiniz.

Yerleştirme Yapılacak Kurum ve Kuruluşlar Alınacak Personel Sayısı
190 sayılı KHK’ya tabi kurumlar (Üniversiteler Hariç) 7856
Üniversiteler 725
Mahalli İdareler 348
Kamu İktisadi Teşebbüsleri 1208
Diğer 7


Alımı yapılacak olan personelin hizmet sınıfına göre dağılımını ise aşağıdaki tablo üzerinden inceleyebilirsiniz.

Personelin Hizmet Sınıfına Göre Dağılımı Personel Sayısı
Sağlık ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri 6162
Genel İdare Hizmetleri 1767
Teknik Hizmetler 825
Avukatlık Hizmetleri 150
Yardımcı Hizmetler 32

Kamu İktisadi Teşebbüsleri alanına yerleştirilecek olan 1208 personelin 71 tanesi ortaöğretim, 436 tanesi önlisans ve 701 tanesi ise lisans mezunları arasından seçilerek, yerleştirilecek.

Adaylar tercihlerini 1 Temmuz tarihine kadar gerçekleştirebilecek. 1 Temmuz’dan sonra tercih işlemlerinin sona ermesi ile yerleştirme sonuçları yaklaşık birkaç gün içinde ÖSYM tarafından duyurulacak. Bu konu üzerine gelen bir diğer açıklama ise şöyle: “2016/1 Yerleştirmeleri kapsamında atama yapılacak pozisyon ve kadrolara ilişki detaylı bilgiler (KPSS Tercih Bilgi Sistemi) 16 Haziran 2016 tarihi itibariyle www.dpb.gov.tr ve www.turkiye.gov.tr adreslerinde yer alacaktır.” denildi.

Bu durumda yayımlanacak olan ‘KPSS Tercih Bilgi Sistemi‘ dökümanını incelemenizi ve sonra tercih işlemlerini yapmanızı öneriyoruz.

137 kurum ve kuruluşa 10 bin memur alımı
Detaylı kılavuza ulaşmak için adaylar yukarıdaki iki adresten birini kullanabilirler. Devlet Personel Başkanlığı’nın resmi internet adresi olan ‘www.dpb.gov.tr’ adresi ile daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. İlan hakkında soru, görüş ve önerilerininizi ise yorum alanını kullanarak bizlere iletebilirsiniz.

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

137 Kamu Kuruluşuna 10 Bin Memur Alınacak” için 3 yorum

 • Haziran 17, 2016 tarihinde, saat 11:01
  Permalink

  başvuru nerden yapılıyor

  Yanıtla
  • Haziran 17, 2016 tarihinde, saat 13:23
   Permalink

   Dilek hanım, ÖSYM internet adresinden tercih yapabilirsiniz.

   Yanıtla
 • Temmuz 14, 2016 tarihinde, saat 06:08
  Permalink

  sonuçlar ne zaman acıklanıyor

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir