Sözleşmeli Er Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sözleşmeli er başvurusu beklemekte olan kişiler için müjde verildi. Yurt genelinde 24 binin üzerinde sözleşmeli erin alınacağı açıklandı. Pek çok insanın en çok ilgisini çeken konulardan biri olan sözleşmeli er başvurusu internet üzerinden kullanıcıların erişimine açılacak.

Sözleşmeli Er Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sözleşmeli Er Nedir?

Sözleşmeli er, askerliği bir görev olarak yapmakta olan askeri birlikte görev alan kişilerdir. Genel olarak ülkemizde yoğun şekilde sözleşmeli er alımları yapılmaya devam etmektedir. Buna bağlı olarak Kara Kuvvetleri, Hava ve Deniz Kuvvetleri alanına göre sözleşmeli er alımları yapılır.

 

 

Sözleşmeli Er Başvuru

Kara,Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı olarak yapılacak başvurular “msb.gov.tr” adresi üzerinden gerçekleştirilebilecek. Bu şekilde dileyen adaylar başvurularını online bir şekilde gerçekleştirme fırsatı yakalayacak. Halen askerliği devam etmekte olan kişiler ise, sözleşmeli er başvuru kılavuzunda yer alan dilekçeyle birlikte başvurularını yapmaları gerekecek. Başvuruların hangi tarihler içinde sonlanacağınıda yine önümüzde zamanlarda sitenin duyuruları arasında yayınlanmış olacak.

Sözleşmeli Er Başvuru Sonuçları

Sözleşmeli er başvuru sonuçlarını görebilmek adına adayların “pertem.kkk.tsk.tr” adresi üzerinden sorgulamaları yapması gerekir. Bu aşamadan sonra sorgulama sayfası üzerinde belirtilen tarihe ve saate göre kişilerin Ankara’da bulunmaları şartı aranacak.

Sözleşmeli Er Başvuru Formu

Adayların başvuru formuna ulaşması için yine “msb.gov.tr” adresini ziyaret etmeleri gerekiyor. Bu alanın dışında yer alan noktalardan başvuru kesinlikle kabul edilmeyecek.

Sözleşmeli Er Başvuru Şartları

Askerliğini henüz yapmamış ve şuanda tam olarak askerliğini bitirmemiş kişilerin başvurabileceği bu sisteme başvuru için bazı şartlar aranıyor.

 • 25 yaşın altında olmak
 • En az ilköğretim mezunu olmak
 • Ön sağlık muayenesinden geçmek
 • Fiziki yeterliliğe sahip olmak
 • Güvenlik soruşturmasından geçmek

Aranan şartlar arasında bulunur. Aynı zamanda kişilerin bu alanda sahip oldukları tecrübe ve bilgi birikimine bakılarakta hareket edileceğini belirtmek gerekir. Kurs katılım belgesi, kalfalık veya ustalık belgesi bu açıdan ön plana çıkan diğer şeyler arasında bulunuyor. Sözleşmeli erlerin istihdam edileceği illerden bazıları ise; İzmir, İstanbul, Adana, Bursa ve Diyarbakır olacak.

 

 

Sözleşmeli Er Yaş Sınırı

Sözleşmeli erler için belirlenmiş olan bir yaş şartının bulunduğunu belirtmek gerekir. Buna göre 25 yaşından gün almamış kişilerin başvuruları incelemeye alınacak. Bunun yanında aranan diğer şart ise 20 yaşından gün almış kişiler olacak. Bunlara bağlı olarak alımlar yapılırken, her dönem boyunca bu yaş kriterleri ciddiye alınacak.

Sözleşmeli Er Mülakat

Adaylarda mülakat sırasında incelenecek pek çok konu vardır. Özellikle adayın sahip olduğu yetenekler, işle ilgili durumu, davranışlardaki dengesi, kendine güveni, çok yönlü bir şekilde düşünebilmesi, gözlem yetenekleri incelenen şeyler arasında bulunur. Sözleşmeli er mülakatları kayıt kabulü ve  yazılı sınavından hemen sonra aynı gün içinde yapılır. Adayların bu mülakattan başarılı bir şekilde geçebilmesi için, 100 puanlık mülakat değeri olan sınavdan “en az 70 puan alması” gerekir. Eğer kişiler 70 puan alamazlarsa bu dönemde bir eleme yapılır.

Mülakat sonuçlandıktan sonra adayların kaç puan aldıkları kendilerine tebliğ edilir. Genel olarak aynı gün bu sonuçların açıklanması mümkün olacaktır. Bunun yanında adayların konu hakkında merak ettiği diğer şeylerden biride mülakatlara itiraz hakkıdır. Adayların bu tarz bir itiraz hakkının olmadığını belirtmek gerekir. Mülakat konusunda belirtilmesi gereken diğer konu ise, adayların giysi seçimleri olacaktır. Mülakata gelirken adayların eşofman türünde giysilerle gelmesi beklenir. Bu açıdan eşofman, şort ve spor ayakkabı mülakata giriş için şart olarak tutulan diğer şeylerden biridir.

Sözleşmeli Er Rütbesi

Bu mülakatları başarılı bir şekilde tamamlayan kişilerin sözleşmeli er unvanı alması mümkün olacaktır. Bu kişiler “2 yılda bir kez olmak üzere” rütbelerini yükseltebilir. Yani bu sıraya göre sözleşmeli onbaşı, sözleşmeli çavuş olarak yollarına devam edebilirler.

Sözleşmeli Er Başvurusu

Deniz Kuvvetleri Sözleşmeli Er

Deniz Kuvvetleri için “sözleşmeli er alımları online başvurular” ile kabul edilmektedir. Dilekçe veya posta yoluyla yapılmış olan başvurular geçersiz olarak kabul edilir. Başvuru yapabilmek için personel temin dzkk.tsk.tr adresini ziyaret etmek gerekir.

Hava Kuvvetleri Sözleşmeli Er Alımı

Hava kuvvetleri içinde dönemsel olarak sözleşmeli er alımının yapılacağı duyurulmuştur. Bu alanda eğitimli personel ihtiyacı çok fazla olmaktadır. Başvuru şartlarını taşıyan adaylar belirtilen tarihlerde bu başvuruları gerçekleştirebilirler.

Hava Kuvvetleri Sözleşmeli Er Başvuru

Hava kuvvetleri sözleşmeli er başvuruları için adayların “msb.gov.tr” üzerinden başvuru yapmaları gerekir.

Kara Kuvvetleri Sözleşmeli Er Başvuru

Kara kuvvetleri alanında sözleşmeli er başvurusu yapmak isteyen kişilerin yine msb sitesi üzerinden başvurularını doğrudan yapmaları istenmektedir.

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Sözleşmeli Er Başvurusu Nasıl Yapılır?” için 3 yorum

 • Şubat 13, 2018 tarihinde, saat 12:00
  Permalink

  kendimi askerliğe adamak gerekirse vatanım için hayatımı vermeye daima hazır ve nazırım

  Yanıtla
 • Şubat 13, 2018 tarihinde, saat 12:02
  Permalink

  kendimi askerliğe adamak gerekirse vatanım için hayatımı vermeye daima hazır ve nazırım

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir