Staj Yeri Nasıl Bulunur?

Staj, kariyer sürecinin ilk ve en önemli adımlarından biri olarak gösteriliyor. Özenli bir şekilde seçilecek olan staj yeri, öğrencinin sektöre daha iyi bir başlangıç yapmasına neden olur. Özellikle bu dönemlerde öğrencilerin akıllarında sıklıkla staj yeri nasıl bulunur, kolay staj yeri bulma gibi pek çok farklı soru gelebilir. Bu tarz sorunları daha rahat bir şekilde geride bırakabilmek için, aşağıdaki yöntemlere danışmanız sağlıklı bir karar ortaya çıkaracaktır.

Tanıdıklar Aracılığıyla;

Staj yeri arayan kişilerin ilk olarak danışması gereken çevresidir. Bu kişiler akrabalar aracılığıyla istediği staj yerine daha hızlı bir şekilde ulaşma avantajına sahiptir. Özellikle daha iyi sonuçlar alabilmek adına, staj yeri arama işini geç tarihlere ertelememekte fayda var. Bunun yanında sizin gibi staj yapmış arkadaşlarınızdan yardım alabilir, üst sınıfta bulunan arkadaşlarınızdan da bu konuda yardım alabilirsiniz.

Gazete ve İnternet Aracılığıyla;

Bunun yanında gazete ve internet aracılığıyla da istediğiniz staj yerine ulaşabilme fırsatı yakalayabilirsiniz. İş ilanları üzerinden firmaya ulaşarak staj isteğinizi belirtebilirsiniz. Bunun yanında mail üzerinden şansınızı deneyebilir ve başvurunuzu bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Üniversiteler Aracılığıyla;

Uzun süreden beri konu hakkında araştırma yapmanıza rağmen, halen içinize sinen bir staj yeri bulamadıysanız, okulunuzda staj yapma fikrini düşünebilirsiniz. Genel olarak çoğu okulun bu tarz bir imkan sağladığını rahat bir şekilde söyleyebiliriz.

Staj Yeri Bulduktan Sonraki Süreç

Staja başladıktan sonraki sürecin içinde, öğrencilerin dikkat etmesi gereken bazı adımlar bulunuyor. Özellikle çevre edinmek ve kendini ispatlamak, bu zamanlarda öğrencilere önerilen şeyler arasında bulunuyor. Bunun yanında işyerinde öğrencinin kendini en iyi şekilde ispat edebilmesi için tamamen iş odaklı olarak düşünmesinde fayda var. Çalışma zamanında internet ortamında zaman geçirme, sosyal paylaşım sitelerine girme, film izleme, başka işlerle ilgilenme gibi konulardan bu zamanlarda kesinlikle uzak durmak gerekiyor. Bu tarz işten uzak görünen konuları ise, tamamen ev ortamında yapmak daha sağlıklı bir staj döneminin oluşmasına yardımcı oluyor. Bu sayede bunlardan uzak durarak işverenlerin gözünde daha iyi bir izlenim yaratılabilir.

++Stajyer Öğrenci Alım İlanları yazımıızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir