SGK Hizmet Dökümünde Hangi Bilgiler Bulunur?

Gelişen teknoloji hayatın her alanında olduğu gibi özellikle çalışma hayatında da bizi uzun kuyruklardan kurtarıyor. Eskiden saatlerce uğraştığımız SGK hizmet dökümü almak bile artık teknoloji sayesinde çok daha kolay hale gelmiş durumda. Yapmanız gereken şey ise e-devlet şifresine sahip olmak. Bu şifreye sahip olduğunuz zaman ise çok şeyi hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz. Özellikle SGK kapsamında bulunan tüm hizmetleri e-devlet üzerinden alabiliyorsunuz.  SGK hizmet dökümleri kapsamında yer alan özelliklere baktığımız da ise bu şekilde sıralamak mümkün olacaktır.

 • Sigortası olan kişilere ait genel bilgiler
 • Sigortanın koluna ait olan primlerin ödenme tarihleri
 • Sigortalının çalışma süresi hangi kuruluşlarda çalışmış oldukları
 • Sigortalının başlangıç tarihinin ne zaman olduğu ve bitiş tarihi
 • Sigortanızın ne zaman ödenmiş olduğuna ilişkin detaylı bilgiler. Örneğin SGK’lı çalışanın kendisiyle ilgili olarak 4A (SSK), 4B (BAĞ-KUR) ve 4C (emekli sandığı) dokümanları.

Peki, yukarıdaki bilgiler doğrultusunda SGK hizmet dökümünü alıyor olmanız benim ne işime yarayacak diyebilirsiniz. Konunun ayrıntılarını ise şu şekilde özetleyebiliriz.

SGK Hizmet Dökümü Ne İşe Yarar?

SGK hizmet dökümü sizin genel olarak çalışma hayatınızla ilgili bilgilerin tamamını detaylarıyla birlikte kapsamış olduğundan dolayı sizin bilgilendirilebilmeniz açısından çok önemlidir.  Bu bilgilere sahip olduğunuzda ise şuralarda kullanabiliyorsunuz.

 • Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlarınızın sorgulamasında
 • Ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilmek için
 • Emekli maaşınızı sorgulama ve bağlanıp bağlanmadığını öğrenmekte
 • Kıdem tazminatı hesaplamasında
 • Mahkemelik durumların incelenmesinde
 • Vize işlemlerinizde
 • İkramiyenizin hesaplanmasında

SGK Hizmet Dökümü Ne Önem Arz Ediyor?

Devletin vatandaşları için sunmuş olduğu hizmetin kapsamı genişledikçe vatandaşlarda konfordan daha fazla istifade ediyor. SGK hizmet dökümü sayesinde ise çalışanlar kendileri hakkında doğru bilgileri alıp istedikleri zaman inceleyebiliyorlar. SGK hizmet dökümünün incelenmesi yalnızca bilgilendirmek amacıyla değil aynı zamanda pek çok kurumdaki faaliyetlerinizi de kontrol altında tutmanızı sağlıyor.

Örneğin çalıştığınız işyerinde işverenin sigortanızı yatırım yatırmadığını kontrol edebiliyor ve buna göre yatırılıyorsa yatan primlerin düzenini ve miktarını da öğreniyorsunuz. İnsanlar düzenli olarak gelire sahip olabilmek için çalışmak zorundadır. Ancak çalışmanın karşılığının da belli bir gün ve yaşı tamamladıktan sonra emekli olmak olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla insanlar sürekli olarak zaman planlaması yaparken aynı zamanda ne zaman emekli olabileceklerini de bu şekilde takip edebiliyorlar. çalışma hayatında her şeyin primler ve hesaplamalar üzerine olduğu biliniyor dolayısıyla bunların düzenli kontrollerini yapabilmekte önemli bir konudur. Sosyal Güvenlik Kurumunun hizmet dökümü incelemesi neticesinde de işverenin düzenliliğini de kontrol etmiş oluyorsunuz.

 • Brüt aylık maaşınızı
 • İşe giriş tarihinizi
 • Sigortanızın aylık kaç gün yatırıldığını
 • Giriş ve çıkış detaylarınızı kesin ve net bir şekilde görebiliyorsunuz.

 4A Hizmet Dökümü Alma?

4A çalışanı bir kişi hizmet dökümüe-devlet üzerinden alabiliyorlar. Bu sayede gerekli olan tüm detaylara da bu şekilde ulaşabiliyorlar. İzlenmesi gereken yol ise şu şekildedir.

Öncelikli olarak e-devlet resmi sitesine giriyorsunuz ve 4A hizmet dökümü seçeneğini bulduktan sonra sorgulamanızı yaptıktan sonra gerekli olan tüm bilgi ve detayları da ekranınızda listelenmiş olarak görebiliyorsunuz.

4B Hizmet Dökümünü Nasıl Alırım?

4B hizmet dökümünü de e-devlet üzerinden almanız mümkün bunun için yukarıda bahsettiğimiz giriş yolunu kullanarak ilgili sorgulamayı yapabiliyorsunuz. Bu sayede 4B’li olarak sizde ihtiyacınız olan tüm bilgilere sahip olabiliyorsunuz.

Yukarıdaki tüm bilgileri listeleyip inceleyebileceğiniz gibi aynı zamanda da isterseniz yazılı bir belge olarak alıp kullanabilirsiniz.

 

Bilgi Paylaştıkça Güzelleşir:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir